«Ես կստորագրե՞մ մի բան, որ ո՛չ ձեր, ո՛չ իմ երեխաների աչքերին չկարողանամ նայել, ոչ». Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե ինքը չի ստորագրի մի փաստաթուղթ, որից հետո չկարողանա ժողովրդի ու իր ընտանիքի անդամների աչքերին նայել։
«2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո, որը ստորագրել էի, ես երջանիկ չէի։ Դա ծանր ու դառը որոշում էր, բայց՝ գիտակցված։ Ես տեսել եմ, որ այդ թղթի մեջ և այդ թղթի իրագործմամբ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կարողանում են իրենց շահերը հետապնդել։ Այն ժամանակ այդ հայտարարությունը կապիտուլյացիա անվանվեց, բայց այսօր թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության ներկայացուցիչները, իրավապաշտպանները հղում են անում այդ հայտարարությանը։ Արդարադատության միջազգային դատարանը Լաչինի միջանցքի հետ կապված իր որոշումը հիմնավորել է այդ հայտարարությամբ։ Մեր պրոբլեմն այսօր եռակողմ հայտարարությունը չէ, հակառակը, եթե եռակողմ հայտարարությունը լիարժեք պահպանվեր, մենք այս ամեն ինչը չէինք ունենա։ Մեր խնդիրն այդ հայտարարության չիրագործումն է, և երաշխիքների ու երաշխավորի բացակայությունն է, չգործելն է դրա պատճառը»,– ասել է Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է ԱԺ-ում ամիսներ առաջ արած հայտարարությունը, որում նշել էր՝ ինչ կստորագրի, ինչ՝ չէ, որից հետո մեծ հանրահավաք տեղի ունեցավ Երևանում. «Ես կստորագրե՞մ մի բան, որ ո՛չ ձեր, ո՛չ իմ երեխաների աչքերի մեջ չկարողանամ նայել։ Ոչ։ Նախորդ ասուլիսում մի ակնկալիք ունեի լրագրողներից, ասում էի՝ եկեք էս խոսակցությունը մի բանի համար օգտագործենք, մեզ հետ տեղի ունեցածը ու մեզ հետ տեղի ունեցողը ավելի խորը հասկանանք, որովհետեւ պրոբլեմի հիմքը դա է։ Մենք պետք է պրոբլեմն ախտորոշենք, որ կարողանանք լուծել։ Ինձ թվում է՝ գենետիկ մակարդակում ես պրոբլեմը գիտեմ ամբողջ խորությամբ։ Գիտե՞մ արդյոք լուծումները․ այո։ Ես գիտեմ նաև լուծումները, որոնց մասին բարձրաձայնել եմ այն շրջանակներում, ինչ կարելի է բարձրաձայնել։ Կստացվի՞ այդ լուծումը, ես դա չգիտեմ մի պարզ պատճառով, որովհետև այսօրվա աշխարհում չկա մի ղեկավար, որը գիտի՝ մի ամիս հետո է ինչ է լինելու։ Գիտեմ, ձեր հայացքներով ասում եք՝ բա ինչի՞ ես էստեղ։ Մենք պետք է հասկանանք, որ փլուզվող աշխարհում ենք ապրում հիմա, և դա ամենավատ բանն է, որ կարող էր տեղի ունենալ։ Ընդ որում՝ 2020 թվականի պատերազմը գենետիկ կապ ունի էսօր տեղի ունեցող ամեն ինչի հետ»։

"Will I sign something after which I won't be able to look into your and my children's eyes? No," Pashinyan
"Will I sign something after which I won't be able to look into your and  my children's eyes? No," Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that he will not sign a document, after which he will not be able to look the people and his family members in the eyes.
"After the statement of November 9, 2020, which I signed, I was unhappy. It was a hard and bitter decision but a conscious one. I have seen that Armenia and Nagorno-Karabakh can pursue their interests in that paper and with the implementation of that paper. At that time, that statement was called capitulation, but today both the government, opposition representatives, and human rights defenders refer to that statement. The International Court of Justice justified its decision regarding the Lachin Corridor with that statement. Our problem today is not the tripartite declaration; on the contrary, if the tripartite declaration were fully respected, we would not have all this. Our problem is the non-implementation of that statement, and the lack of guarantees and guarantors is the reason," Pashinyan said.
He recalled the statement he made months ago in the National Assembly, stating what he would sign and what he would not, after which a large rally was held in Yerevan, "Am I going to sign something after which I won't be able to look into your and my children's eyes? No At the previous press conference, At the previous press conference, I expected the journalists to use this conversation for something to understand more deeply what happened to us and what is happening to us because that is the basis of the problem. We need to diagnose the problem to be able to solve it. It seems to me, at the genetic level, I know the problem in its entirety. Do I know the solutions? Yes, I also know the solutions I discussed within what can be spoken. Will that solution work? I don't know for a simple reason because no leader in today's world knows what will happen in a month. I know, you are saying with your eyes, why are you here? We must understand that we are living in a collapsing world now, which is the worst thing that could happen. Moreover, the war of 2020 has a genetic connection with everything happening today."