Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ
Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում Բահրեյնում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի նախագահ Օմ Բիրլայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջեւ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում գործակցելու անհրաժեշտության առաջնահերթությունները:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումն ու ամրապնդումը՝ որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղի:
Կողմերն արձանագրել են խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները՝ առանցքային օղակ դիտարկելով բարեկամական խմբերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սպասում է Հնդկաստանի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ստեղծմանը:
«Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ պաշտպանության, առեւտրի, տրանսպորտի եւ կապի, առողջապահության, գյուղատնտեսության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, տեղեկատվության եւ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է, որ մի քանի հազար հնդիկ ուսանողների ներկայությունը Հայաստանում մեծապես նպաստում է երկրի մշակութային, էթնիկ եւ կրոնական բազմազանությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով առաջացած ճգնաժամին եւ դրա հանգուցալուծման անհրաժեշտությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինաբար ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Նա փաստել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:

Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией
В рамках Ассамблеи Межпарламентского союза в Бахрейне делегация во главе со спикером НС РА Аленом Симоняном встретилась с делегацией во главе со спикером индийского парламента Омом Бирлой.
На встрече были обсуждены приоритеты необходимости сотрудничества двух стран как на двусторонней, так и на многосторонней площадках.
С обеих сторон было подчеркнуто дальнейшее углубление и укрепление межпарламентских отношений как важного направления внешней политики Армении.
Стороны отметили возможности парламентской дипломатии, рассматривая в качестве ключевого звена дружественные группы. Спикер НС РА отметил, что ждет создания в индийском парламенте группы друзей с Арменией.
"Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией в различных направлениях, включая оборону, торговлю, транспорт и связь, здравоохранение, сельское хозяйство, культуру, науку и образование, информационные и высокие технологии, туризм и другие сферы", - подчеркнул Ален Симонян. : Он подчеркнул, что присутствие в Армении нескольких тысяч индийских студентов вносит большой вклад в культурное, этническое и религиозное разнообразие страны.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с безопасностью региона. Была ссылка на кризис, вызванный закрытием Лачинского коридора, и необходимость его разрешения.
Спикер НС РА отметил, что с 12 мая 2021 года вооруженные силы Азербайджана трижды нарушили территориальную целостность Республики Армения и незаконно вторглись на суверенную территорию Армении. Он заявил, что Армения высоко оценивает позицию МИД Индии, о том что азербайджанские военные должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения.