Հայաստանը ստացել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի արձագանքը
«Եթե ունենանք իրավիճակ, որ մնացել է երկու-երեք օր, որ մենք թուղթ ենք ստորագրելու, իրականում դա լավ նորություն է, և ոչ՝ վատ, որովհետև դա նշանակում է, որ բանակցային գործընթացներով ունեցել ենք առաջընթաց և հասել ենք արդյունքի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով ՝ այդ արդյունքը մեր երազանքների արդյունքը չէ, բայց, այնուամենայնիվ, արդյունք է, որը պետք է ապահովի երկարաժամկետ խաղաղություն, կայունություն և զարգացում։
«Կա՞ արդյոք փաստաթուղթ։ Դուք գիտեք, որ փետրվարի կեսերին մենք մեր արձագանքը խաղաղության պայմանագրի հնարավոր նախագծի վերաբերյալ փոխանցել ենք Ադրբեջանին (մի նախագիծ կա իրականում)։ Եվ երկու-երեք օր առաջ ստացել ենք Ադրբեջանի արձագանքը մեր նախագծի վերաբերյալ։ Ի՞նչ կարող եմ ասել այդ փաստաթղթի առումով․ կա՞ արդյոք առաջընթաց փաստաթղթում։ Պետք է ընդգծել, որ որոշակի առաջընթաց տեսնում ենք, բայց որքան առաջ ենք գնում, այնքան ի հայտ են գալիս ֆունդամենտալ պրոբլեմներ»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը ներկայացրել է ադրբեջանական կողմի ստեղծած խնդիրները. «Ադրբեջանը փորձում է խաղաղության, հարաբերությունների հաստատման հնարավոր պայմանագրի միջոցով Հայաստանին տարածքային պահանջներ, նկրտումներ ձևակերպել, ինչը, հասկանալիորեն, կարմիր գիծ է մեզ համար։ Հաջորդը՝ տեսնում ենք, որ այդ տեքստի առաջարկներով Ադրբեջանը փորձում է ԼՂ-ում ցեղասպանություն կամ էթնիկ զտումներ իրականացնելու մանդատ ձեռք բերել, այդ թվում՝ ՀՀ ստորագրությամբ։ Դա, բնականաբար, նույնպես կարմիր գիծ է մեզ համար։ Տեսնում ենք նաև, որ Ադրբեջանը հետապնդում է այնպիսի գիծ, որ մենք նույնիսկ ստորագրված պայմանագրի կատարման երաշխիքների համակարգ չունենանք, ինչը նույնպես կարմիր գիծ է մեզ համար։ Այսօր մենք ունենք գրված, ստորագրված փաստաթուղթ, որը չի կատարվում։ Խոսքը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մասին է, որի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը որևէ կերպ փակ չպետք է լիներ, բայց այն փակ է։ Հետևաբար, սա ավելի է ընդգծում ՀՀ զգայունությունն այն հարցում, որ որևէ փաստաթուղթ, որ կստորագրվի, պետք է ունենա իրականացման երաշխիքներ, ցանկալի է՝ միջազգային երաշխիքներ»։

Армения получила ответ Азербайджана на мирный договор
"Если у нас будет ситуация, когда мы собираемся подписать бумагу через два-три дня, то это на самом деле хорошая новость, а не плохая, потому что это означает, что мы продвинулись в переговорных процессах и достигли результата", -  Об этом на встрече заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, этот результат не является результатом наших мечтаний, но, тем не менее, это результат, который должен обеспечить долгосрочный мир, стабильность и развитие.
— Есть ли документ? Вы знаете, что в середине февраля мы передали Азербайджану нашу реакцию на возможный проект мирного договора (проект действительно есть). И два-три дня назад мы получили ответ Азербайджана на наш проект. Что я могу сказать об этом документе? Есть ли прогресс в работе над документом? Следует подчеркнуть, что мы видим некоторый прогресс, но чем дальше мы идем, тем более фундаментальные проблемы появляются ", - сказал Пашинян.
Премьер-министр представил проблемы, созданные азербайджанской стороной.«Азербайджан пытается сформулировать территориальные требования и амбиции к Армении через возможное соглашение об установлении мира и отношений, что, по понятным причинам, является для нас красной линией. Далее мы видим, что предложениями этого текста Азербайджан пытается получить мандат на проведение геноцида или этнической чистки в Нагорном Карабахе, в том числе под подписью РА. Естественно, это тоже красная черта для нас. Мы также видим, что Азербайджан проводит такую ​​линию, что у нас нет даже системы гарантий исполнения подписанного договора, что также является для нас красной линией. Сегодня у нас есть письменный, подписанный документ, который не выполняется. Речь идет о трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор никоим образом не должен был быть закрыт, но он закрыт. Таким образом, это еще больше подчеркивает чувствительность РА в вопросе