«Մեծ է էսկալացիայի հնարավորությունը». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հնարավորությունը և՛ ՀՀ սահմանի երկայնքով, և՛ ԼՂ-ում». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ իր եզրակացությունը հիմնված է Ադրբեջանի՝ ավելի ու ավելի ագրեսիվ դարձող հռետորաբանությունից. «Կան նաև որոշակի այլ տվյալներ»,- ասել է Փաշինյանը։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունն աճել է թե՛ պատերազմից առաջ, թե՛ հետո։
Նա խոսել է նաև զսպման մեխանիզմների մասին. «ՀՀ-ն չի, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ և էսկալացիա, և այս է պատճառը, որ ՀՀ-ն որոշում կայացրեց հրավիրել ԵՄ դիտորդներին»։
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ և՛ 2020թ. պատերազմից առաջ, և՛ դրանից հետո Ադրբեջանը ցանկացած էսկալացիա բացատրել է ՀՀ գործողություններով. «Հասկանալով, որ հարցեր ենք ստանում նաև ԵՄ մեր գործընկերներից, ասացինք՝ դեմ չենք, եթե դուք դիտորդներ ուղարկեք և մեր տեղեկատվության վրա հիմնվելու անհրաժեշտություն չունենաք»։

"The possibility of escalation is great," Pashinyan
"Now the possibility of escalation along the border of Armenia and Nagorno-Karabakh is very high," announced RA Prime Minister Nikol Pashinyan.
He noted that his conclusion is based on the increasingly aggressive rhetoric of Azerbaijan, "There are also certain other data," Pashinyan said. The Prime Minister reminded Azerbaijan's rhetoric increased before and after the war.
He also spoke about restraint mechanisms, "It is not RA that initiates aggressive actions and escalation, which is why RA decided to invite EU observers."
Pashinyan reminded that before and after the 2020 war, Azerbaijan explained any escalation by RA actions, "Understanding that we also receive questions from our EU partners, we said we don't mind if you send observers and don't need to rely on our information."
The Prime Minister stressed that the international community should note that the risk of a new escalation is very high.