«Մեծ է էսկալացիայի հնարավորությունը». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հնարավորությունը և՛ ՀՀ սահմանի երկայնքով, և՛ ԼՂ-ում». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ իր եզրակացությունը հիմնված է Ադրբեջանի՝ ավելի ու ավելի ագրեսիվ դարձող հռետորաբանությունից. «Կան նաև որոշակի այլ տվյալներ»,- ասել է Փաշինյանը։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունն աճել է թե՛ պատերազմից առաջ, թե՛ հետո։
Նա խոսել է նաև զսպման մեխանիզմների մասին. «ՀՀ-ն չի, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ և էսկալացիա, և այս է պատճառը, որ ՀՀ-ն որոշում կայացրեց հրավիրել ԵՄ դիտորդներին»։
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ և՛ 2020թ. պատերազմից առաջ, և՛ դրանից հետո Ադրբեջանը ցանկացած էսկալացիա բացատրել է ՀՀ գործողություններով. «Հասկանալով, որ հարցեր ենք ստանում նաև ԵՄ մեր գործընկերներից, ասացինք՝ դեմ չենք, եթե դուք դիտորդներ ուղարկեք և մեր տեղեկատվության վրա հիմնվելու անհրաժեշտություն չունենաք»։

«Возможность эскалации велика». Никол Пашинян (ВИДЕО)
«Сейчас очень высока вероятность эскалации как вдоль границы с Арменией, так и в Нагорном Карабахе». Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он отметил, что его вывод основан на все более агрессивной риторике Азербайджана. "Есть и некоторые другие данные ", - сказал Пашинян. Премьер-министр напомнил, что риторика Азербайджана усилилась как до, так и после войны.
Он также рассказал о механизмах сдерживания. «Не РА инициирует агрессивные действия и эскалацию, и именно поэтому РА решила пригласить наблюдателей ЕС».
Пашинян напомнил, что в 2020 г. до и после войны Азербайджан объяснял любую эскалацию действиями РА. «Понимая, что мы также получаем вопросы от наших партнеров из ЕС, мы сказали, что не возражаем, если вы пришлете наблюдателей, и вам не нужно полагаться на нашу информацию».
Премьер-министр подчеркнул, что международное сообщество должно принять во внимание, что риск новой эскалации очень высок.