ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանն առաջին անգամ այցելել է Սյունիքի մարզ
Մարտի 9-ին Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը Գորիսում հանդիպել է առաջին անգամ Սյունիք այցելած՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին։
Մարզպետը շնորհավորել է նրան Հայաստանում դիվանագիտական ծառայության մեկնարկի կապակցությամբ ու շնորհակալություն հայտնեց այս դժվարին օրերին Սյունիք այցելելու համար՝ նշելով, որ դա շատ կարևոր է մարզի բնակչության համար։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Ռ․Ղուկասյանին նախորդ օրը դեպի Բերձորի միջանցք այցի ընթացքում իրեն միանալու համար։ Քրիստինա Քվինն ասել է նաև, որ իր համար շատ օգտակար էր Սյունիքում գտնվելու օրերին սովորական քաղաքացիների հետ խոսելը, որոնք իրեն պատմել են պատերազմից հետո այստեղ ապրելիս իրենց զգացողությունների ու հատկապես 2022-ի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո ապագայի հանդեպ ունեցած անվտանգային մտահոգությունների մասին։
Հանդիպման ընթացքում Ռոբերտ Ղուկասյանը ներկայացրել է 44-օրյա ու 2022թ․ սեպտեմբերի պատերազմներից հետո մարզում ստեղծված իրավիճակն ու պատասխանել դրա վերաբերյալ դեսպան Քվինի հարցերին։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև թեմաներ, որոնք վերաբերում էին Սյունիքում վերաբնակեցված արցախցիներին, մարզի սահմանային բնակավայրերում պատերազմից հետո ապրող մարդկանց խնդիրներին, այս համատեքստում առաջ եկած սոցիալական, անվտանգային, տնտեսական հարցերին։
Դեսպանը հետաքրքրվել է մարզային իշխանության հետագա անելիքներով ու ծրագրերով՝ ուղղված նոր իրավիճակում բացասական սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմացմանն ու մարզի դիմակայունության բարձրացմանը։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կողմից (USAID) Սյունիքում իրականացված ծրագրերին ևս։

The newly appointed US ambassador visited Syunik Marz for the first time
On March 9, the governor of Syunik, Robert Ghukasyan, met in Goris the newly appointed US ambassador to Armenia, Christina Quinn, who visited Syunik for the first time.
The governor congratulated her on the start of diplomatic service in Armenia. He thanked her for visiting Syunik in these difficult days, noting that it is essential for the region's population.
The ambassador thanked R. Ghukasyan for joining her during his visit to Berdzor Corridor the previous day. Kristina Kvien also said that it was very useful for her to talk to ordinary citizens during her stay in Syunik, who told her about their feelings while living here after the war, and especially about their security concerns for the future after the September 2022 aggression.
During the meeting, Robert Ghukasyan presented the 44-day plan for 2022. the situation created in the region after the September wars answered Ambassador Kvien's questions.
The interlocutors also discussed topics related to Artsakh citizens resettled in Syunik, the problems of people living in the border settlements of the region after the war, and social, security, and economic issues that arose in this context.
The ambassador was interested in the further actions and plans of the regional government aimed at mitigating the negative socio-economic consequences in the new situation and increasing the resilience of the region. During the meeting, the projects implemented by the USAID in Syunik were also discussed.