Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունն ավելի հրատապ է դառնում
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և անդրադարձել մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական գործողությանն ու դրա նպատակներին:
Արդեն մոտ երեք ամիս Լաչինի միջանցքի Ադրբեջանի կողմից փակ լինելու պայմաններում մենք իրադրության նոր սրում ունենք Լեռնային Ղարաբաղում: Նախորդ կիրակի օրն Ադրբեջանի զինված ուժերի մի ստորաբաժանում դարանակալել և հարձակվել է Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ՈՒԱԶ մակնիշի մարդատար ավտոմեքենայով ծառայողական նպատակներով Լեռնային Ղարաբաղի Հին Շեն և Մեծ Շեն գյուղեր ուղևորվող ոստիկանների վրա: Ոստիկաններից երեքը զոհվել են, մեկը՝ վիրավորվել:
Ցավակցություն հայտնելով զոհված ոստիկանների հարազատներին և ծառայակիցներին՝ ուզում եմ ընդգծել, որ նրանք երեքն էլ ծնվել են Լեռնային Ղարաբաղում:
Այս հանգամանքը հատուկ կարևորություն է ստանում 2023 թվականի փետրվարի 18-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Ադրբեջանի նախագահի արած մի հայտարարության ֆոնին: Իսկ Ադրբեջանի նախագահը Մյունխենում ընդունել էր, որ գոյություն ունի միջազգային պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ իրենք պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների հետ քննարկեն վերջիններիս իրավունքների և անվտանգության հարցը: Ադրբեջանի նախագահը սակայն ընդգծել էր, թե այդ քննարկումներն իրենք պատրաստվում են ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում ծնված և ապրած մարդկանց հետ:
Մարտի 1-ին Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնակայանում տեղի էր ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը, և, ահա, այդ հանիպումից չորս օր անց Ադրբեջանը ձեռնարկեց նկարագրված սադրանքը, որն այլ կերպ, քան ահաբեկչական ակտ դժվար է որակել: Այդ ահաբեկչական ակտի զոհ գնացին Լեռնային Ղարաբաղում ծնված, Լեռնային Ղարաբաղում ընտանիքներ կազմած՝ երեք, երկու և մեկ երեխաներ ունեցող երեք քաղաքացիներ:
Մարտի 5-ի ահաբեկչությամբ Ադրբեջանը մի քանի նպատակ է հետապնդում: Առաջինը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ հետագա բանակցությունների վիժեցումն ու նոր ռազմական սադրանքի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելն է: Այս առումով, պիտի ընդգծեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարությունը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արտահայտելով պատրաստակամություն շարունակելու խոսակցությունն Ադրբեջանի հետ, և սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է:
Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է միջազգային հուսալի մեխանիզմներ ստեղծել, որ Բաքու-Ստեփանակերտ անխափան և ինստիտուցիոնալ խոսակցություն տեղի ունենա, և սա վերը հիշատակված միջազգային պայմանավորվածության իրացման արդյունավետ երաշխիք կարող է դառնալ:
Մարտի 5-ի սադրանքի հաջորդ նպատակն էր՝ ստեղծել կեղծ ապացույցներ, թե Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ զենք, զինամթերք է տեղափոխվում: Այս թեման Ադրբեջանի համար կարևոր է հատկապես Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումից հետո, երբ դատարանը միանշանակ և աներկբա մերժեց Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ականապատումներ իրականացնելու մեջ: Այդ մերժմամբ արդեն մի քանի ամիս բոլոր միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքներն ականապատումների մասին փլուզվեցին, և սա չափազանց կարևոր էր:
Եվ, ահա, Ադրբեջանը մարտի 5-ի միջադեպը փորձ էր անում ներկայացնել որպես Հայաստանի Հանրապետությունից Լեռնային Ղարաբաղ զենք, զինամթերք տեղափոխելու ապացույց, ինչը չստացվեց երկու պատճառով:
Նախ՝ ոստիկանության ՈՒԱԶ-ը ոչ թե գնում էր դեպի Ստեփանակերտ, այլ Ստեփանակերտից էր դուրս եկել: Եվ երկրորդը՝ Ադրբեջանի հարձակումը և նաև ՈՒԱԶ մեքենայի հետագիծը Ստեփանակերտից մինչև դեպքի վայր նկարահանվել էր Լեռնային Ղարաբաղի Ներքին գործերի նախարարության տեսախցիկների կողմից, ինչից ակնհայտ էր դառնում, որ ոստիկանական ավտոմեքենայում բացի փաստաթղթերից և տաբելային զենքից որևէ այլ բան չի եղել:
Ադրբեջանի հաջորդ կարևոր նպատակը հետևյալն էր՝ արյունոտ ահաբեկչությամբ ձևավորել նոր խոսույթներ, տեղեկատվական նորանոր հոսքեր, որոնք կծածկեն կարևորագույն մի փաստ՝ այն, որ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով չի կատարում համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ:
Հիշեցնեմ, որ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշմամբ, դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Դատարանը շեշտել էր, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար: Եվ, ահա, այս որոշումը շուրջ 15 օր չի կատարվում, և սա բացառապես Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է: Դեռ հակառակը՝ Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում էլ ավելի սրելու համար:
Այս ամենի ընդգծումով ավելի ու ավելի հրատապ է դառնում Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունը կանխելու համար Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի նոր սանձազերծումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները, որոնք արտահայտվում են միջազգային դատարանների որոշումները չկատարելով, Լաչինի միջանցքը փակ պահելով, ռազմական սադրանքներ և ահաբեկչական գործողութուններ ձեռնարկելով:
Միևնույն ժամանակ, հարկ եմ համարում վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը և հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

The need to send an international fact-finding mission to Karabakh is becoming more urgent
A regular session of the RA government took place today. Prime Minister Nikol Pashinyan made a speech and referred to the terrorist operation carried out by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh on March 5 and its goals.
With the Lachin Corridor closed by Azerbaijan for almost three months, we have a new escalation of the situation in Nagorno-Karabakh. Last Sunday, a unit of the Armed Forces of Azerbaijan ambushed and attacked the police officers traveling from Nagorno Karabakh's capital Stepanakert to the villages of Old Shen and Mets Shen in Nagorno Karabakh in a UAZ passenger car. Three of the police officers were killed, and one was injured.
Expressing my condolences to the relatives and comrades of the fallen police officers, I want to emphasize that all three of them were born in Nagorno-Karabakh.
This circumstance gains particular importance in the background of a statement made by the President of Azerbaijan at the Munich Security Conference on February 18, 2023. And the president of Azerbaijan admitted in Munich that there is an international agreement, according to which they should discuss with the representatives of the Armenians of Nagorno-Karabakh the issue of their rights and security. However, the President of Azerbaijan emphasized that they will have these discussions with the people born and living in Nagorno Karabakh.
On March 1, the first meeting of the representatives of Nagorno Karabakh and Azerbaijan took place at the headquarters of the peacekeeping troops of the Russian Federation in Nagorno Karabakh, and here, four days after that meeting, Azerbaijan undertook the described provocation, which can hardly be described as a terrorist act. The victims of that terrorist act were three citizens born in Nagorno-Karabakh with families: of three, two, and one child.
Azerbaijan is pursuing several goals with the March 5 terrorist attack. The first is aborting further negotiations with Nagorno Karabakh's representatives and creating the necessary background for a new military provocation. Regarding this, I would like to emphasize that the Ministry of Foreign Affairs of Nagorno-Karabakh made a statement yesterday expressing readiness to continue the conversation with Azerbaijan. This is a significant statement.
Creating reliable international mechanisms for uninterrupted and institutional dialogue between Baku and Stepanakert is necessary. This can become an effective guarantee for realizing the above-mentioned international agreement.
The next goal of the March 5 provocation was to create false evidence that weapons and ammunition were transported from Armenia to Nagorno Karabakh. This topic is essential for Azerbaijan, especially after the February 22 decision of the International Court of Justice, when the court unequivocally and unequivocally rejected Azerbaijan's request to apply a temporary measure against Armenia, by which Azerbaijan accused Armenia of carrying out landmines. With that refusal, the groundless accusations against Armenia about landmines, which have been on all international platforms for several months, collapsed, which was extremely important.
And here, Azerbaijan tried to present the incident of March 5 as proof of the transfer of weapons and ammunition from the Republic of Armenia to Nagorno Karabakh, which did not work for two reasons.
First, the UAZ of the police was not going to Stepanakert but left Stepanakert. And secondly, the attack from Azerbaijan and also the trajectory of the UAZ car from Stepanakert to the scene of the incident were filmed by the cameras of the Ministry of Internal Affairs of Nagorno-Karabakh, which made it evident that there was nothing else in the police car except for documents and a handgun.
The following important goal of Azerbaijan was the following: to use bloody terrorism to create new discourses and new information flows, which will cover an important fact: Azerbaijan is openly not fulfilling the decision of the world's highest court, the International Court of Justice, regarding the opening of the Lachin Corridor.
I would like to remind you that by a decision with binding legal force, the court obliged Azerbaijan to take all measures available to it to ensure the uninterrupted movement of citizens, vehicles, and cargo in both directions through the Lachin Corridor. The court emphasized that its decision creates a binding legal force for Azerbaijan. And here, this decision is not implemented for about 15 days, and this is solely the responsibility of Azerbaijan. On the contrary, Azerbaijan goes to new provocations to further aggravate the situation in Nagorno-Karabakh.
Emphasizing all this, it becomes more and more urgent to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor to prevent the new unleashing of aggression by Azerbaijan and the precise preparations of Azerbaijan to subject the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing and genocide, which is expressed by not fulfilling the decisions of international courts, the Lachin Corridor keeping it closed, carrying out military provocations and acts of terrorism.
At the same time, it is necessary to reaffirm the desire to achieve peace in the region of the Republic of Armenia and the commitment to the peace agenda.