ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական դիվերսիային, այն որակել է ահաբեկչական ակտ և հայտարարել, թե Ադրբեջանը մի քանի նպատակ է հետապնդում. «Առաջինը ԼՂ ներկայացուցիչների հետ հետագա բանակցությունների վիժեցումն ու նոր ռազմական սադրանքի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելն է։ Այս առումով պետք է ընդգծել, որ ԼՂ ԱԳ նախարարությունը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արտահայտելով Ադրբեջանի հետ խոսակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն, և սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է։ Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է միջազգային հուսալի մեխանիզմներ ստեղծել, որ Բաքու-Ստեփանակերտ անխափան և ինստիտուցիոնալ խոսակցություն տեղի ունենա, և սա վերը հիշատակված միջազգային պայմանավորվածության իրացման արդյունավետ երաշխիք կարող է դառնալ։
Մարտի 5-ի սադրանքի հաջորդ նպատակն էր ստեղծել կեղծ ապացույցներ, թե ՀՀ-ից ԼՂ զենք-զինամթերք է տեղափոխվում։ Այս թեման Ադրբեջանի համար կարևոր է հատկապես Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից հետո, երբ դատարանը միանշանակ և աներկբա մերժեց ՀՀ նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու՝ Ադրբեջանի պահանջը, երբ ՀՀ-ին մեղադրում էր ականապատումներ իրականացնելու մեջ»։
Նա շեշտել է, որ հարձակման ենթարկված ոստիկանական մեքենայում, բացի տաբելային զենքերից ու փաստաթղթերից, ոչինչ չի հայտնաբերվել. «Ադրբեջանի հաջորդ կարևոր նպատակը հետևյալն էր՝ արյունոտ ահաբեկչությամբ ձևավորել նոր խոսույթներ, տեղեկատվական նորանոր հոսքեր, որոնք կծածկեն կարևորագույն մի փաստ․ այն, որ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով չի կատարում համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանի՝ արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ»։
Փոխարենը, ըստ վարչապետի, Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների՝ ԼՂ-ում իրադրությունն ավելի սրելու համար. «Այս ամենի ընդգծումով ավելի ու ավելի հրատապ է դառնում ԼՂ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը՝ կանխելու համար Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը և ԼՂ ժողովրդին էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ենթարկելու՝ Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները»։

RA Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the Azerbaijani sabotage in the Lachin Corridor, described it as a terrorist act and stated that Azerbaijan is pursuing several goals, "The first is the aborting of further negotiations with the representatives of Nagorno-Karabakh and creating the necessary background for a new military provocation. In this regard, the Nagorno-Karabakh Ministry of Foreign Affairs issued a statement yesterday expressing its willingness to continue the conversation with Azerbaijan, and this is a significant statement. It is necessary to create reliable international mechanisms so that an uninterrupted and institutional dialogue between Baku and Stepanakert takes place, which can effectively guarantee the realization of the above-mentioned international agreement.
The next goal of the March 5 provocation was to create false evidence that weapons and ammunition were transported from Armenia to Nagorno-Karabakh. This topic is important for Azerbaijan, especially after the decision of the International Court of Justice when the court rejected Azerbaijan's request to apply a temporary measure against Armenia when it accused Armenia of carrying out landmines."
He emphasized that nothing was found in the attacked police car except the weapons and documents, "Azerbaijan's next important goal was to use bloody terrorism to form new discourses, new information flows, which will cover an important fact. That Azerbaijan openly does not comply with the decision of the world's highest court, the International Court of Justice, regarding opening the Lachin Corridor."
Instead, according to the Prime Minister, Azerbaijan is resorting to new provocations to aggravate the situation in Nagorno-Karabakh further, "Emphasizing all this, the need to immediately send an international fact-finding mission to the NK and Lachin Corridor becomes increasingly urgent to prevent the unleashing of new aggression by Azerbaijan and Azerbaijan's obvious preparations to subject the people of NK to ethnic cleansing and genocide."