Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ֊ն հայտարարություն է տարածել ադրբեջանական ապատեղեկատվության վերաբերյալ, որտեղ մասնավորապես ասվում է,
«Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը տարածել է միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ հետապնդող հերթական հաղորդագրությունը, իբրև թե նույն օրը ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյունը ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ անցել է Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով և որ իբրև թե նույն ճանապարհով տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի փոխադրում:
Պաշտոնապես շեշտում ենք, որ սույն տեղեկատվությունն ամբողջությամբ կեղծ է, չունի և չի կարող ունենալ որևէ փաստական հենք և աղերս իրականության հետ։
Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել՝
1. Մարտի 5-ին իր զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական ակտից, որին զոհ են գնացել Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային ծառայության երեք աշխատակիցներ, մեկ աշխատակից վիրավորվել է,
2. Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն իր կողմից չկատարելու և ի հեճուկս այդ որոշման՝ Լաչինի միջանցքը փակ պահելու փաստից,
3. 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու փաստից:
Այս ակնհայտ փաստերից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար Ադրբեջանը որդեգրել է ապատեղեկատվության ու լարվածության աճի գործելակերպ՝ փորձելով կեղծ տեղեկատվական հիմքեր ստեղծել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ծավալելու համար: Ընդ որում, Ադրբեջանն այդ քաղաքականությունն «արդարացնելու» համար շարունակում է արևմուտքում Հայաստանին որպես ծայրահեղ ռուսամետ, իսկ Ռուսաստանում՝ ծայրահեղ արևմտամետ ներկայացնելու իր քաղաքականությունը:
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ որևէ ռազմամթերք կամ ռազմական նշանակության ապրանք Լաչինի միջանցքով չի տեղափոխվել ինչպես մինչև դրա շրջափակումը, այնպես էլ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից հետո։ Ավելին, վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետությունը բանակ չունի։ Այս տեղեկատվության իսկությունը ստուգելու համար Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու առաջարկը բազմիցս մերժվել է հենց Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից:
Վերահաստատելով Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության անհապաղ գործուղման անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները»:

Azerbaijan is trying to divert the attention of the international community with such "noisy revelations," RA MFA
RA MFA stated Azerbaijani disinformation, which specifically states,
"On March 7, the Ministry of Defense of Azerbaijan spread another message to mislead the international community, as if on the same day, a convoy of military equipment of the RA Armed Forces accompanied by Russian peacekeepers passed the Stepanakert-Ghaibalishen-Lisagor road that allegedly the same day the RA Armed Forces personnel transportation.
We officially emphasize that this information is entirely false, does not have and cannot have any factual basis, and does not correspond to reality.
Azerbaijan tries diverting the international community's attention with such "noisy revelations."
1. Due to the terrorist activities carried out by its armed forces on March 5, three employees of the passport service of the Nagorno-Karabakh Ministry of Internal Affairs police were killed, and one employee was injured.
2. About the Lachin Corridor, because he did not comply with the legally binding decision of the International Court of Justice and kept the Lachin Corridor closed in defiance of that decision,
3. 2020, with the tripartite declaration of November 9, from not fulfilling its international obligations regarding the Lachin Corridor.
To divert the attention of the international community from these apparent facts, Azerbaijan has adopted a practice of disinformation and increasing tension, trying to create false information bases for launching new aggression against Nagorno Karabakh and also against the Republic of Armenia. Moreover, to "justify" this policy, Azerbaijan continues presenting Armenia in the West as extremely pro-Russian and Russia as highly pro-Western.
Armenia has repeatedly stated that no munitions or military goods were transported through the Lachin Corridor before its blockade and in 2022 after December 12. Furthermore, we reaffirm that the Republic of Armenia does not have an army in Nagorno-Karabakh. The proposal to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to verify the authenticity of this information was repeatedly rejected by the top leadership of Azerbaijan itself.
Reaffirming Armenia's desire to achieve peace in the region, we once again emphasize the need for the immediate dispatch of an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor to prevent the unleashing of new aggression by Azerbaijan and Azerbaijan's apparent preparations to subject the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing and genocide."