Microchip Technology-ն մասնաճյուղ է բացելու Հայաստանում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ամերիկյան Microchip Technology ընկերության փոխնախագահ Բրյուս Վեյերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է միկրոէլեկտրոնիկա արտադրող Microchip Technology-ի մուտքը Հայաստան և հայկական Instigate Semiconductor ընկերության հետ համագործակցությունը, որի շրջանակում Microchip Technology-ն մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՏՏ բնագավառի զարգացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է, և ռազմավարական այս ոլորտում շարունակաբար կայուն աճ է արձանագրվում: «Մենք կարևորում ենք հեղինակավոր ՏՏ ընկերությունների ներգրավումը հայաստանյան շուկա և պատրաստակամ ենք աջակցել ներդրումային գործընթացին, ինչը կխթանի նորարարությունների աճը մեր տնտեսությունում», - ասել է վարչապետը և հիշատակել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ կառույցի կողմից ներդրողների հետ իրականացվում է թիրախային աշխատանք:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար՝ Բրյուս Վեյերը նշել է, որ Microchip Technology-ն հետաքրքրված է հայկական տեխնոլոգիական շուկայում ծրագրերի իրականացմամբ և նախատեսում է գործունեություն ծավալել ծրագրային ապահովման, միկրոչիպերի արտադրության, ոլորտային կրթության ուղղություններով, նպաստել ՀՀ տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը: Նշվել է, որ Instigate Semiconductor-ը գրասենյակներ ունի Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում և ծրագրում է ընդլայնել գործունեությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է Կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ներկայացրել տեխնոլոգիական ոլորտի ծրագրերը և նշել, որ ոլորտի առաջնահերթության մասին է վկայում նաև Կառավարության կողմից համապատասխան ինստիտուտի՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը: Բրյուս Վեյերն իր հերթին նշել է, որ Microchip Technology ընկերությունը հետաքրքրված է երկարաժամկետ համագործակցությամբ և հեռանկարային է համարում նաև տիեզերական հետազոտությունների ոլորտում գործընկերությունը:

Microchip Technology откроет филиал в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял вице-президента американской компании Microchip Technology Брюса Вейера и сопровождающую его делегацию.
Премьер-министр приветствовал приход в Армению производителя микроэлектроники Microchip Technology и сотрудничество с армянской компанией Instigate Semiconductor, в рамках которого Microchip Technology откроет филиал в Армении. Никол Пашинян отметил, что развитие ИТ-сектора является одним из приоритетов правительства РА, и в этой стратегической сфере фиксируется устойчивый рост. «Мы ценим привлечение авторитетных ИТ-компаний на армянский рынок и готовы поддержать инвестиционный процесс, который будет стимулировать рост инноваций в нашей экономике», - сказал премьер-министр, отметив деятельность инвестиционной поддержки «Энтерпрайз Армения» , подчеркнув, что структура осуществляет адресную инвестиционную работу с инвесторами.
Поблагодарив премьер-министра РА за высокую оценку, Брюс Вейер отметил, что Microchip Technology заинтересована в реализации программ на технологическом рынке Армении и планирует осуществлять деятельность в направлениях программного обеспечения, производства микрочипов, отраслевого образования, а также способствовать развитию технологической экосистемы РА. Было отмечено, что Instigate Semiconductor имеет офисы в Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Иджеване и планирует расширять свою деятельность.
На встрече состоялся обмен мнениями о взаимодействии в сфере высоких и информационных технологий.
Премьер-министр сослался на программу экономических реформ Правительства, представил программы технологического сектора и отметил, что о приоритетности сектора также свидетельствует создание Правительством соответствующего института – Министерства высокотехнологичной промышленности. Брюс Вейер, со своей стороны, отметил, что компания Microchip Technology заинтересована в долгосрочном сотрудничестве и считает перспективным партнерство в области космических исследований.