Microchip Technology-ն մասնաճյուղ է բացելու Հայաստանում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ամերիկյան Microchip Technology ընկերության փոխնախագահ Բրյուս Վեյերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է միկրոէլեկտրոնիկա արտադրող Microchip Technology-ի մուտքը Հայաստան և հայկական Instigate Semiconductor ընկերության հետ համագործակցությունը, որի շրջանակում Microchip Technology-ն մասնաճյուղ կբացի Հայաստանում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՏՏ բնագավառի զարգացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է, և ռազմավարական այս ոլորտում շարունակաբար կայուն աճ է արձանագրվում: «Մենք կարևորում ենք հեղինակավոր ՏՏ ընկերությունների ներգրավումը հայաստանյան շուկա և պատրաստակամ ենք աջակցել ներդրումային գործընթացին, ինչը կխթանի նորարարությունների աճը մեր տնտեսությունում», - ասել է վարչապետը և հիշատակել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ կառույցի կողմից ներդրողների հետ իրականացվում է թիրախային աշխատանք:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար՝ Բրյուս Վեյերը նշել է, որ Microchip Technology-ն հետաքրքրված է հայկական տեխնոլոգիական շուկայում ծրագրերի իրականացմամբ և նախատեսում է գործունեություն ծավալել ծրագրային ապահովման, միկրոչիպերի արտադրության, ոլորտային կրթության ուղղություններով, նպաստել ՀՀ տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը: Նշվել է, որ Instigate Semiconductor-ը գրասենյակներ ունի Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում և ծրագրում է ընդլայնել գործունեությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության շուրջ:
Վարչապետն անդրադարձել է Կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ներկայացրել տեխնոլոգիական ոլորտի ծրագրերը և նշել, որ ոլորտի առաջնահերթության մասին է վկայում նաև Կառավարության կողմից համապատասխան ինստիտուտի՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը: Բրյուս Վեյերն իր հերթին նշել է, որ Microchip Technology ընկերությունը հետաքրքրված է երկարաժամկետ համագործակցությամբ և հեռանկարային է համարում նաև տիեզերական հետազոտությունների ոլորտում գործընկերությունը:

Microchip Technology will open a branch in Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan today received the vice president of the American Microchip Technology Company, Bruce Weyer, and his delegation.
The Prime Minister welcomed the entry of the microelectronics manufacturer Microchip Technology into Armenia and the cooperation with the Armenian Instigate Semiconductor company, within the framework of which Microchip Technology will open a branch in Armenia. Nikol Pashinyan noted that the development of the IT sector is one of the priorities of the RA government, and steady growth is recorded in this strategic sector. "We value the involvement of reputable IT companies in the Armenian market and are ready to support the investment process, which will stimulate the growth of innovations in our economy," said the Prime Minister and mentioning the activities of the "Enterprise Armenia" investment support center, stressing that the structure carries out a targeted investment with investors. work
Thanking the RA Prime Minister for his high evaluation, Bruce Weyer noted that Microchip Technology is interested in the implementation of programs in the Armenian technological market and plans to carry out activities in the directions of software, microchip production, sector education, and contribute to the development of the RA technological ecosystem. It was noted that Instigate Semiconductor has offices in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, and Ijevan and plans to expand its activities.
At the meeting, ideas were exchanged on interaction in high and information technologies.
The Prime Minister referred to the government's economic reform agenda, presented the programs of the technological sector, and noted that the creation of the appropriate institute also evidences the priority of the sector by the Ministry of High-tech Industry. Bruce Weyer, for his part, said that the Microchip Technology company is interested in a long-term cooperation and considers the partnership in space research promising.