«Ադրբեջանը կրակեց Ռուսաստանի և Արևմուտքի ուղղությամբ». Սուրեն Սուրենյանց
Երեկ ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ էր բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։ Միջադեպի հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Սուրենյանցն, անդրադառնալով դիվերսիոն ներթափանցմանն, ասաց, թե հայկական կողմը սխալ բանակցային մարտավարություն է ընտրել. «Այն փուլից սկսած, երբ Հայաստանը համաձայնություն տվեց երկու առանձին «տրեքով» քննարկել հայ-ադրբեջանական հարաբերություններն ու ԼՂ հարցը, սպասելի էր, որ նման բան է լինելու, որովհետև այդ մոտեցումը բերում է նրան, որ Ղարաբաղը դառնում է Ադրբեջանի ներքին հարց, քանի որ մենք ակնհայտորեն չենք տեսնում այդ միջազգային մեխանիզմները»։
Սուրենյանցը հարցրեց՝ ու՞ր են Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջազգային մեխանիզմները, ու՞ր է միջազգային հակազդեցությունը․ «Ալիևը փորձեց ճշտել ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության էֆեկտիվությունը, մյուս կողմից՝ արևմտյան կառույցների հնարավոր հակազդեցության չափը։ Ադրբեջանը երկու ուղղությամբ էլ կրակոց արձակեց՝ թե՛ ռուսների, թե՛ Արևմուտքի։ Ինչու՞ ռուսների, քանի որ հենց նրանցից է ակնկալվում Լաչինի միջանցքի ռեժիմի փոփոխություն»։
Սուրենյանցը նշեց, որ Ալիևը հաշվարկել է՝ լուրջ հակազդեցության չի հանդիպելու․ «Բնականաբար, կլինեն դատապարտող հայտարարություններ, բայց Ալիևը հաշվարկել է, որ համաշխարհային տուրբուլենտության փուլում որևէ կենտրոնից լուրջ հակազդեցություն չի լինելու»։
Ըստ նրա՝ Ալիևը երկու շատ պրակտիկ խնդիր է փորձում լուծել․ առաջինը՝ լուծել Արցախի ապառազմականացման կամ ՊԲ-ի կազմալուծման հարցը, երկրորդ՝ ներկայացնել, թե զենք են տեղափոխել Արցախ․ «Այս խնդիրը լուծելու համար նա պետք է մի կողմից առևտրի դաշտ բացի ռուսների հետ, մյուս կողմից ցույց տա, որ Արևմուտքի հակազդեցությունը այնքան չէ, որ կարողանա իր վրա ազդեցություն ունենա։ Եվ այստեղ մի կարևոր հանգամանք էլ կա․ այս կրակոցները տեղի են ունենում Հաագայի դատարանի վճռից հետո։ Սրանով փորձում է նաև ցույց տալ, որ այդ վճիռն իր համար արժեք չունի, քանի որ Ալիևը կարծում է՝ Ուկրաինայի պատերազմում թաթախված Ռուսաստանը ի վիճակի չէ կոշտ հակազդել իրեն, բացի այդ էլ՝ Ռուսաստանին էլ ձեռնտու չէ ուկրաինական պատերազմի ֆոնին կորցնել Ադրբեջանի և Թուրքիայի նման դաշնակիցներ։ Նաև հաշվարկել է, որ անգամ Հաագայի դատարանի վճռի պարագայում պատժամիջոցներ չի կիրառելու, դրա համար էլ գնում է ահաբեկչական սադրանքի ճանապարհով»։

"Azerbaijan shot in the direction of Russia and the West," Suren Surenyants
Yesterday, the sabotage group of the Azerbaijani armed forces targeted and opened fire on the shift car of the police passport and visa department in the area called "Khaipalu." As a result of the incident, three police officers were killed.
In a conversation with Radar Armenia, political scientist and head of the "Democratic Alternative" party, Suren Surenyants, referring to subversive infiltration, said that the Armenian side chose the wrong negotiation tactics, "From the stage when Armenia agreed to discuss Armenian-Azerbaijani relations and the Nagorno-Karabakh issue in two separate "tracks," it was expected that something like this would happen because this approach leads to the fact that Karabakh becomes an internal issue of Azerbaijan because we We do not see these international mechanisms."
Surenyants asked: where are the international mechanisms of the Stepanakert-Baku dialogue, and where is the international opposition? "Aliyev tried to determine the effectiveness of the Russian peacekeeping mission, on the other hand, the extent of possible opposition from Western structures. Azerbaijan shot in both directions, both at the Russians and at the West. Why the Russians, because they are expected to change the regime of the Lachin Corridor?"
Surenyants noted that Aliyev calculated that he would not face serious opposition. "Naturally, there will be condemning statements, but Aliyev has calculated that there will be no serious opposition from any center in global turbulence."
According to him, Aliyev is trying to solve two efficient problems. First, to solve the demilitarization of Artsakh or disbanding of the Armed Forces, and second, to present whether weapons were transferred to Artsakh. "To solve this problem, on the one hand, he should open a trade field with the Russians, and on the other hand, show that the opposition of the West is not enough to influence him. And here, there is another important circumstance. These shootings take place after the judgment of the court in The Hague. With this, he is also trying to show that this verdict has no value because Aliyev believes that Russia, immersed in the war in Ukraine, cannot strongly resist him. Besides, it is not in Russia's interest to lose allies like Azerbaijan and Turkey in the background of the war in Ukraine. He also calculated that sanctions wouldn't be applied even in case of the Hague court's judgment, so he is going on the path of terrorist provocation.