ՔՊ խմբակցության ղեկավարը ՌԴ դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել ԼՂ-ում իրականացված դիվերսիոն հարձակման վրա
6 Մարտի, 13:52
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի և Միքայել Թումասյանի հետ այսօր ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին։
Հայկ Կոնջորյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված դիվերսիոն հարձակման վրա, որի հետևանքով զոհվել են ԼՂ ոստիկանության երեք ծառայողներ, իսկ մեկը վիրավորվել է:
Նշվել է, որ արդեն 85-րդ օրն է, որ Լաչինի միջանցքը ապօրինի շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից, ինչը եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է, և որ Լաչինի միջանցքը պետք է օր առաջ բացվի:

The head of the CC faction drew the attention of the Russian ambassador to the sabotage attack carried out in Nagorno-Karabakh
6 March, 13:52
Hayk Konjoryan, the leader of the "Civil Contract" faction of the National Assembly, together with the deputies of the faction Babken Tunyan and Mikayel Tumasyan, today received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Sergey Kopirkin.
Hayk Konjoryan drew the ambassador's attention to the sabotage attack carried out by the Azerbaijani armed forces in Nagorno-Karabakh on March 5. As a result, three Karabakh police officers were killed, and one was injured.
It was noted that it is already the 85th day that the Lachin Corridor has been illegally blocked by Azerbaijan, which is a gross violation of the Tripartite Declaration, and that the Lachin Corridor should have been opened a day earlier.
At the meeting, issues related to RA-RF economic cooperation were also discussed.
The cooperation of the representatives of the two countries in the inter-parliamentary field was highlighted.