ՀՀ ԱԳՆ-ն ահաբեկչություն է որակել ադրբեջանական գործողությունները
Մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված դիվերսիոն հարձակման հետևանքով զոհվել են ԼՂ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության երեք ծառայակող, մեկը վիրավորել է:
Փաստերը վկայում են, որ սա նախապես ծրագրավորված և Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հրահանգավորված սադրանք է: Տեղի ունեցածից հետո Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինները տեղեկություններ տարածեցին, թե իբր օպերատիվ տեղեկատվություն են ստացել, թե Հայաստանից զենք, զինամթերք ու անձնակազմ է տեղափոխվում Լեռնային Ղարաբաղ և իրացրել են այդ օպերատիվ տեղեկատվությունը:
Ադրբեջանի առաջ քաշած պաշտոնական վարկածն անհեթեթ է. նրանք չեն ներկայացրել և չեն կարող ներկայացրել այդ վարկածն ապացուցող ոչ մի փաստ ու հիմնավորում: Սա տեղի է ունենում Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշումից երկու շաբաթ չանցած, որով հերքվեցին Ադրբեջանի անհեթեթ պնդումները Հայաստանի կողմից ականների ենթադրյալ տեղադրումների վերաբերյալ:
ԼՂ ոստիկանության ձեռքի տակ առկա տեսանյութն ապացուցում է, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը հարձակվել է «ՈւԱԶ» մակնիշի միկրոավտոբուսի վրա, որի մեջ եղել են ԼՂ ՆԳ նախարարության չորս աշխատակիցներ, որոնք ծառայողական նպատակներով Ստեփանակերտից ուղևորվելիս են եղել ԼՂ Հին Շեն, Մեծ Շեն գյուղեր: Ընդ որում, տեսանյութերը հիմնավորում են, որ «ՈւԱԶ»-ի մեջ բացի ծառայողական փաստաթղթերից և տաբելային զենքից այլ բան չի եղել:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի գործողությունները այլ կերպ, քան ահաբեկչություն, հնարավոր չէ որակել: Գրեթե երեք ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններին զուգահեռ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի հայ բնակչության ահաբեկման գործողությունները՝ իրենց հայրենիքում ապրելու համար անմարդկային պայմաններ ստեղծելու միջոցով էթնիկ զտումներ իրականացնելու վերջնական նպատակով:
Հատկանշական է, որ փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ դիմումի բավարարումից հետո ադրբեջանական կողմը ոչ միայն քայլեր չի ձեռնարկել դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման իրականացման ուղղությամբ, այլ նաև ձեռնամուխ է եղել Արցախի հայ բնակչության, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ նոր հանցագործությունների:
Փետրվարի 28-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակահերթ են բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող Արցախի Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն գյուղի բնակչի ուղղությամբ: Հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից զինադադարը խախտվել է նաև մարտի 2-ին և մարտի 2-ի լույս 3-ի գիշերը՝ Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից:
Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ Բաքվի անկեղծության գործնական հերքումն են: Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման երաշխիքների ու դրանցում միջազգային ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, մեր տարածաշրջանում իրական խաղաղության հաստատմամբ հետաքրքրված երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին՝ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմի ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման, ինչպես նաև լայնածավալ ռազմական գործողություններ սադրելու հերթական դրսևորումը և գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից իր իսկ միջազգային պարտավորությունների հետագա խախտումները բացառելու ուղղությամբ:
Ստեղծված պայմաններում Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն:

The RA Foreign Ministry described the Azerbaijani actions as terrorism
As a result of the sabotage attack carried out by the armed forces of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh on March 5, three officers of the passport and visa department of the Nagorno-Karabakh Ministry of Internal Affairs were killed, and one was injured.
The facts prove that this is a provocation pre-planned and instructed by the top leadership of Azerbaijan. After the incident, the official bodies of Azerbaijan spread that they allegedly received operational information that weapons, ammunition, and personnel were being transferred from Armenia to Nagorno Karabakh and implemented this operational information.
The official version put forward by Azerbaijan is absurd. They did not present and cannot give any facts and justifications to prove that hypothesis. This comes less than two weeks after the International Court of Justice ruled that Azerbaijan's absurd claims about alleged landmines by Armenia were rejected.
The video in the hands of the Nagorno-Karabakh police proves that the Azerbaijani subversive group attacked the "UAZ" minibus, in which four employees of the Nagorno-Karabakh Ministry of Internal Affairs, who were on their way from Stepanakert to the Nagorno-Karabakh villages of Hin Shen and Mets Shen. Moreover, the videos prove nothing else in "UAZ" except service documents and a small weapon.
It is impossible to describe the actions of the Azerbaijani subversive group as something other than terrorism. Parallel to the actions aimed at blocking the Lachin Corridor and creating a humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh for almost three months, Azerbaijan continues terrorizing the Armenian population of Artsakh with the ultimate goal of ethnic cleansing by creating inhumane conditions for living in their homeland.
It is worth noting that after the UN International Court of Justice on February 22 granted the request to apply an interim measure submitted by Armenia against Azerbaijan, the Azerbaijani side not only did not take steps towards the implementation of the legally binding decision of the court but also started to attack the Armenians of Artsakh new crimes against the population, including civilians.
On February 28, the Azerbaijani armed forces opened fire on a resident of the Murishen, Martunu region of Artsakh, who was doing agricultural work. The Azerbaijani armed forces also violated the cease-fire on the night of March 2 and March 2-3 from the territories under Azerbaijani control in the Askeran, Martakert, and Martun regions.
The mentioned actions of Azerbaijan are a practical denial of Baku's sincerity regarding establishing peace and stability in the region. This once again shows the need for guarantees of the rights and security of the population of Nagorno-Karabakh and the need for international involvement in them.
The Republic of Armenia calls on the international community, countries, and international organizations interested in the establishment of real peace in our region to strongly condemn Azerbaijan's use of force and the threat of power, as well as the repeated manifestation of provoking large-scale military operations, and to take active steps to exclude further violations of its international obligations by Azerbaijan. Direction.
Under the circumstances, sending an international fact-finding team to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh becomes a vital necessity.