Միջազգային հանրությունը գործ ունի միջագային իրավունքը լկտիաբար անտեսող և հեղինակազրկող սուբյեկտի հետ. Արցախի ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից հավաքագրված տեղեկության համաձայն՝ մարտի 5-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի կողմից հարձակման է ենթարկվել Արցախի Հանրապետության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենան, որի հետևանքով, այս պահին ճշտված տվյալներով 3 մարդ զոհվել է, 1-ը՝ վիրավորվել։
Երկուսուկես ամիս շարունակվող շրջափակման պայմաններում ադրբեջանական կողմը վերջին օրերին դիմում է նաև զինված հարձակումների՝ տարբեր ուղղություններով թիրախավորելով նաև գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիներին և գյուղտեխնիկան։
Ադրբեջանի գործողությունները, Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունները, մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները փաստում են, որ նա չի հրաժարվել ուժի կիրառմամբ Արցախի ամբողջական հայաթափման և Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանական նպատակներից։
Հումանիտար և տեխնիկական հարցերի շուրջ քննարկումները ներկայացնելով որպես երկխոսություն՝ ադրբեջանական կողմը մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը։ Զարմանալի է, որ Ադրբեջանի ակնհայտ հանցավոր վարքագիծը անտեսելով՝ միջազգային որոշ պաշտոնյաներ տրվում են ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրական մանիպուլյացիաներին և լավատեսություն արտահայտում։
Միջազգային ողջ համայնքի՝ առաջնահերթորեն ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի անդամ երկների՝ որպես միջազգային խաղաղության պահպանման պարտականություն ունեցող կառույցի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության (ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) համար առավել քան ակնհայտ պետք է լինեն Ադրբեջանի նկրտումներն ու Արցախը էթնիկ զտման ենթարկելու նպատակները։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո հազարավոր փաստեր և վկայություններ են ներկայացվել ադրբեջանական հանցագործությունների վերաբերյալ, սակայն շարունակվում է նույն կաղապարային մոտեցումը հարցի շուրջ։ Վերջապես պետք է դուրս գալ հակամարտության վերաբերյալ կաղապարային մոտեցումներից և ձևակերպումներից, պետք է հաղթահարել երկակիության բարդույթն ու իրավիճակին նայել այնպես, ինչպիսին որ այն կա։
Միջազգային հանրության կոչերն անտեսելն ու ՄԱԿ արդարադատության դատարանի կողմից կայացված որոշումը չկատարելը հստակ ցուցիչ են, որ միջազգային հանրությունն այլևս գործ ունի հանցավոր վարչախմբի և միջագային իրավունքը լկտիաբար անտեսող և հեղինակազրկող սուբյեկտի հետ, որին համոզելու միակ ճանապարհը զսպիչ և պատժիչ միջոցառումների իրականացումն է։
Շարունակվող շրջափակման և Ադրբեջանի կողմից կրկնվող հարձակումների պայմաններում խստագույն անհրաժեշտություն են մնում միջազգային ակտիվ և գործնական ներգրավվածությունն ու ներկայությունը Արցախում։

The international community is dealing with an entity that brazenly ignores international law and discredits it; HRD of Artsakh
According to the information collected by the Office of the Human Rights Defender, on March 5, at around 10:00, a subversive group of the Azerbaijani Armed Forces attacked the staff shift car of the Passport and Visa Department of the Artsakh Republic Police, as a result of which, according to currently verified data, 3 one person was killed, 1 was injured.
In the conditions of the two-and-a-half-month-long blockade, the Azerbaijani side has resorted to armed attacks in recent days, targeting citizens and agricultural machinery in different directions.
The actions of Azerbaijan, the crimes against the physical and psychological integrity of the people of Artsakh, the gross violations of human rights prove that it has not given up on the complete depopulation of Artsakh by force and genocidal goals against the people of Artsakh.
By presenting the discussions on humanitarian and technical issues as a dialogue, the Azerbaijani side is misleading the international community. It is surprising that ignoring the obvious criminal behavior of Azerbaijan, some international officials give in to Azerbaijan's false peace-loving manipulations and express optimism.
The aspirations of Azerbaijan and the goals of ethnic cleansing of Artsakh should be more than obvious to the entire international community, primarily the member states of the UN Security Council as a structure responsible for maintaining international peace, as well as the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group (Russia, USA, France).
After the establishment of the ceasefire on November 9, 2020, thousands of facts and testimonies were presented regarding Azerbaijani crimes, but the same template approach to the issue continues. Finally, it is necessary to get out of stereotyped approaches and formulations regarding the conflict, to overcome the duality complex and to look at the situation as it is.
Ignoring the calls of the international community and not fulfilling the decision made by the UN Court of Justice are a clear indicator that the international community is no longer dealing with a criminal regime and an entity that brazenly ignores and discredits international law, and the only way to convince it is to implement deterrent and punitive measures.
In the conditions of the ongoing blockade and repeated attacks by Azerbaijan, an active and practical international involvement and presence in Artsakh remains a dire need.