«Դիվանագիտական ծառայությունը պիտի բազմապատկի իր ջանքերը». վարչապետի շնորհավորական ուղերձը Դիվանագետի օրվա առթիվ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դիվանագետի օրվա առթիվ։ Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Դիվանագետի օրվա առիթով:
1992թ․ այս օրը Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես դարձավ ՄԱԿ-ի անդամ՝ ընդունելով համամարդկային արժեքների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության հաստատման սկզբունքները` որպես պետական գաղափարախոսության անբաժանելի մաս։ Անկախ և ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության դրոշը բարձրացվեց Միացյալ ազգերի կազմակերպության նյույորքյան կենտրոնակայանի դիմաց։
Այսօր, երբ կանգնած ենք արտաքին անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առաջ, դիվանագիտական ծառայությունը պիտի բազմապատկի իր ջանքերը` առաջ մղելու մեր պետական շահերը, պաշտպանելու մեր պետության ժողովրդավարությունը, ինքնիշխանությունը, անկախությունը, նպաստելու Հայաստանի միջազգային հարկի բարձրացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։
Մենք պետք է կարողանանք գնահատել նախկինում ունեցած բացթողումները և առաջ շարժվել մեր նպատակներին հասնելու համար: Ձեր աշխատանքի արդյունավետությամբ են պայմանավորված մեր ապագա նվաճումները միջազգային ասպարեզում:
Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ Դիվանագետի օրվա առթիվ և մաղթում արդյունավետ ծառայություն՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության»։

"Diplomatic service must multiply its efforts," Prime Minister's congratulatory message on the Day of the Diplomat
RA Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message on the Day of the Diplomat. The letter specifically states:
"Dear diplomats,
I congratulate you on the occasion of the professional holiday, Diplomat's Day.
In 1992 on this day, the Republic of Armenia officially became a member of the United Nations, accepting the principles of universal values, protection of human rights, and establishment of democracy as an integral part of the state ideology. The flag of the independent and sovereign Republic of Armenia was raised in front of the United Nations headquarters in New York.
Today, when facing the most severe external security challenges, the diplomatic service must multiply its efforts to promote our state interests, protect the democracy, sovereignty, and independence of our state, contribute to the increase of Armenia's international tax, and strengthen economic ties.
We need to evaluate past gaps and move forward to achieve our goals. Our future achievements in the international arena depend on the efficiency of your work.
Once again, I warmly congratulate you on the occasion of Diplomat's Day and wish you effective service for the good of the Republic of Armenia."