Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ-ների միջև
Փետրվարի 28-ին Հռոմում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ-ների միջև։ Հայկական կողմից խորհրդակցությունները անցկացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, իսկ իտալական՝ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարի տեղակալ Էդմոնդո Չիրիելին։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը և քննարկել հայ-իտալական երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ։ Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քայլեր ձեռնարկել տնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև համագործակցությունը մշակութային, կրթական և գիտական ոլորտներում։
Կողմերը անդրադարձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի, այդ թվում Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերությանը, քննարկել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության հնարավորությունները, ընդգծել պարբերական քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման կարևորությունը։
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում անվտանգային բարդ իրավիճակը և խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ Հայաստանի հանձնառությունն ու ջանքերը։ Նախարարի տեղակալը նշել է Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման ծանր հումանիտար հետևանքները և կարևորել Արդարադատության միջազգային դատարանի համապատասխան որոշման իրականացումը։
Հռոմ այցի շրջանակներում Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Իտալիայի Սենատի փոխնախագահ Ջան Մարկո Չենտինայոյի և Պատգամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ջուլիո Տրեմոնտիի հետ։

Political consultations between the Armenian and Italian MFAs
On February 28, political consultations occurred between the Foreign Ministers of Armenia and Italy in Rome. On the Armenian side, the talks were conducted by the Deputy Minister of Foreign Affairs, Paruyr Hovhannisyan, and on the Italian side, by the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, Edmondo Cirielli.
During the consultations, the parties appreciated the political dialogue between the two countries and discussed various Armenian-Italian bilateral agenda issues. Referring to the prospects of economic cooperation, the parties expressed their readiness to take steps in the direction of expanding economic ties. Cooperation in cultural, educational, and scientific spheres was also discussed.
The parties also touched on several international and regional issues, including the Armenia-EU expanded partnership, discussed the possibilities of mutual support within the framework of international organizations, and emphasized the importance of holding periodic political consultations.
Deputy Minister Paruyr Hovhannisyan presented the complex security situation in the region and Armenia's commitment and efforts to establish peace. The deputy minister noted the severe humanitarian consequences of the ongoing blockade of the Lachin Corridor and emphasized the importance of implementing the relevant decision of the International Court of Justice.
During his visit to Rome, Paruyr Hovhannisyan also had meetings with the Vice President of the Italian Senate, Gian Marco Centinaio, and the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Chamber of Deputies, Giulio Tremonti.