«Մարտի 1-ի պայքարը, զոհողությունները հասել են իրենց նպատակակետին». Նիկոլ Փաշինյան
«Մարտի 1-ն ամենևին էլ սգի օր չէ, այն ավելի լայն համատեքստ ունի», - հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացմանը։
Նրա խոսքով՝ իրականում 2008թ. մարտի 1-ը ժողովրդավարության պակասի կամ բացակայության մասին էր. «Ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունը խոչընդոտելու, կոտրելու, դեֆորմացնելու, նրան արտահայտվելու և որոշումներ կայացնելու հնարավորությունից զրկելու մասին էր։ Եվ մարտի 1-ի խորհուրդը հենց այսպես մենք պետք է ընկալենք»։
Ըստ Փաշինյանի՝ մարտի 1-ի պայքարը, զոհողությունները հասել են իրենց նպատակակետին, որովհետև ՀՀ-ում ընտրություններ կեղծելու էջը շրջված է. «Դրա երաշխավորը ոչ թե որևէ կառավարություն, կուսակցություն, իշխանություն է, այլ՝ ժողովուրդը»։
Վարչապետը նաև նշեց, որ «մարտի 1-ին, հետագայում նաև՝ 2020թ. սեպտեմբերին, ըստ էության արտահայտվեցին այն վատնված ժամանակները, որ պետք է օգտագործվեին պետություն, ինստիտուտներ, անկախություն, ինքնիշխանություն, բարեկեցություն և տնտեսություն կառուցելու համար»։

"The struggle of March 1, the sacrifices have reached their destination," Nikol Pashinyan
"March 1 is not a day of mourning at all; it has a wider context," RA Prime Minister Nikol Pashinyan said at the monument's opening dedicated to the memory of the victims of March 1, 2008.
According to him, March 1, 2008, was actually about the lack or absence of democracy, "It was about obstructing, breaking, deforming the people's free will, depriving them of the opportunity to express themselves and make decisions. And this is exactly how we should perceive the idea of March 1."
According to Pashinyan, the struggle and sacrifices of March 1 have reached their destination because the page of falsifying elections in RA has been turned, "The guarantor of it is not any government, party, authority, but the people."
The Prime Minister noted that "on March 1, and later also on September 2020, the wasted time that should have been used to build the state, institutions, independence, sovereignty, prosperity, and economy was essentially expressed."