«ՄԱԿ-ի առաքելության տեղակայումը նվազագույնն է, որ միջազգային հանրությունը կարող է անել այս պայմաններում». Միրզոյան
28 Փետրվարի, 19:10
Փետրվարի 28-ին Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 52-րդ նիստին և հանդես եկել ելույթով: Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանը շնորհավորում է Մարդու իրավունքների խորհրդի նորընտիր բյուրոյին` պարոն Վացլավ Բալեկի նախագահությամբ: Ցանկանում ենք նաև լավագույն բարեմաղթանքները հղել պարոն Վոլկեր Տյուրկին, քանի որ սա նրա՝ ՄԱԿ Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի պաշտոնում առաջին խորհրդի նիստն է:
Հայաստանը վերահաստատում է իր անսասան հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու խթանմանը։ Այս տարի կրկին Հայաստանը տարածաշրջանում ստացել է ամենաբարձր վարկանիշները՝ ըստ Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցանիշի և «Economist Intelligence Unit»-ի Ժողովրդավարության ցուցանիշի:
Լինելով Մարդու իրավունքների խորհրդի՝ այդ թվում՝ 2022 թվականին Բյուրոյի անդամ, Հայաստանը ձգտել է զգալի ներդրում ունենալ աշխարհում մարդու իրավունքների խթանմանն ու պաշտպանությանն ուղղված միջազգային ջանքերում: Կցանկանայի հատկապես ընդգծել Հայաստանի ներդրումը ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ջանքերում։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այն պետություններից յուրաքանչյուրին, որոնք աջակցել են 2022 թվականին Հայաստանի կողմից ներկայացված՝ Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի բանաձևերի կոնսենսուսային ընդունմանը։
2023 թվականին մենք նշում ենք Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 75-ամյակը, որը մարդու իրավունքների առաջին պայմանագիրն է՝ ընդունված Գլխավոր ասամբլեայի կողմից։ Դրան հաջորդող օրն ընդունվեց Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը: Նման հաջորդականությունն ամենևին պատահական չէր, քանի որ դա մարդկության պատմության մեջ ամենաարյունալի և ամենադաժան պատերազմին հաջորդող ժաանակաշրջանն էր: Այդ երկու փաստաթղթերը ՄԱԿ մարդու իրավունքների ճարտարապետության ամուր հիմքը դրեցին:
Պարո՛ն նախագահ, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կողմից վերջերս արված գնահատականով. «մենք առերեսվում ենք վերջին ժամանակների լրջագույն աշխարհաքաղաքական պառակտմանը և անվստահությանը»: 2022 թվականը մարտահրավերներով լի տարի էր Մարդու իրավունքների խորհրդի համար նույնպես։
Ինչպես բարձր հանձնակատարը վերջերս նշեց, չնայած աշխարհաքաղաքական հակասություններին, խորհուրդը պետք է լինի այն վայրը, որտեղ մենք մի սեղանի շուրջ ենք նստում՝ պաշտպանելու մարդու իրավունքների համընդհանուր արժեքները և մարդասիրությունը: Մենք համաձայն ենք, որ մարդու իրավունքների համակարգի ամենամեծ մարտահրավերը բոլորի իրավունքների պաշտպանությանը հավասարաչափ ուշադրություն ապահովելն է։
Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը շարունակաբար անտեսվել է։ Ըմբռնելով այլ վայրերում հակամարտությունների և ճգնաժամերի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի լրջությունը՝ հավատացած ենք, որ չի կարող լինել տառապանքի հիերարխիա՝ հիմնված աշխարհաքաղաքական նկատառումների և շահերի վրա:
Ի հեճուկս ամենի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ձգտում է ազատորեն օգտվել իր մարդու իրավունքներից: Այս վճռականությունը չի փոխվել նույնիսկ Ադրբեջանի ճնշման և ագրեսիայի ավերիչ, շարունակական ալիքներից հետո, ինչի հետևանքով զոհվեցին հազարավոր մարդիկ, ավերվեցին հարյուրավոր քաղաքներ ու գյուղեր, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, մշակութային և կրոնական ժառանգության կոթողներ: Միջազգային հանրությունը, սակայն, հիմնականում անտարբեր մնաց, մինչդեռ Ադրբեջանն ավելի էր քաջալերվում՝ ոգևորված անպատժելիությունից: Այնուհետև այդ երկիրը հարձակվեց և օկուպացրեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները։
Նման լիակատար անպատժելիության մթնոլորտում Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։ Շուրջ 80 օր է, ինչ Ադրբեջանը արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ Ադրբեջանը նաև խաթարել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը և պարբերաբար խափանում է գազամատակարարումը։ Դրա հետևանքով, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է հումանիտար աղետի եզրին։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, որ կարող է վերացնել շրջափակումը բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան դանդաղ իրականացվող էթնիկ զտում:
Այս համատեքստում ես կցանկանայի ընդգծել, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանի դեմ իրավաբանորեն պարտադիր հրատապ միջոց է կիրառել Հայաստանի կողմից ներկայացված վարույթի շրջանակներում՝ միաժամանակ միաձայն մերժելով Հայաստանի դեմ ներկայացված զուգահեռ վարույթում Ադրբեջանի պահանջները Հայաստանի կողմից իբր ականներ տեղադրելու վերաբերյալ: Հիշյալ որոշման մեջ դատարանը վճռել է, որ առկա է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» կոնվենցիայի շրջանակներում հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ և Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներն իրավաբանորեն պարտադիր են, սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի դադարեցրել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
Ադրբեջանն այս հանցագործությունը կատարում է չնայած Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման իրապես համընդհանուր այդ թվում՝ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի և Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի կողմից արված պահանջի:
Նույն կերպ Ադրբեջանը չի հետաքննել արտադատական սպանությունները, մահացած հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց մարմինների խոշտանգումները, անդամահատումները և պղծումները, ինչի վերաբերյալ հստակ կոչ էր հնչեցվել ՄԱԿ մանդատակիրների կողմից: ՄԱԿ մարդու իրավունքների փորձագետները նաև ընդգծել են, որ իրենք դեռ ակնկալում են Ադրբեջանից ստանալ «տեղեկատվություն ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո ռազմագերիների կալանավորման փաստացի և իրավական պատճառների, ինչպես նաև անհետացածների ընտանիքներին նրանց ճակատագրի և ճշգրիտ գտնվելու վայրի մասին տեղեկացնելու վերաբերյալ ձեռնարկված միջոցների մասին»:
Ավարտելով խոսքս, պարո՛ն նախագահ, ցանկանում եմ արտահայտել Հայաստանի հաստատակամ համոզմունքը, որ ՄԱԿ միջգործակալական առաքելության տեղակայումը Լաչինի միջանցքում և Լեռնային Ղարաբաղում այն նվազագույնն է, որ միջազգային հանրությունը կարող է անել այս պայմաններում։ ՄԱԿ-ն օժտված է համընդհանուր մանդատով և պետք է անվերապահ և անխոչընդոտ հասանելիություն ունենա դեպի կարիքի մեջ գտնվող անձինք: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների մեխանիզմը պետք է օգտագործվի կյանքեր փրկելու, անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու և տուժած մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու համար: Աշխարհը պետք է ականատեսը լինի միջազգային մեխանիզմների կիրառման դրական և հաջողված օրինակների, որոնց համար էլ հենց ստեղծվել և մանդատ են ստացել այդ մեխանիզմները։ Միջազգային համակարգը չի կարող ևս մեկ ձախողում իրեն թույլ տալ»:

Deploying a UN mission is the least the international community can do under these conditions." Mirzoyan
On February 28, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was in Geneva, participated in the 52nd session of the UN Human Rights Council and delivered a speech. In his speech, Minister Mirzoyan, in particular, noted:
"Armenia congratulates the newly elected Bureau of the Human Rights Council chaired by Mr. Vaclav Balek. We would also like to extend our best wishes to Mr. Volker Türk as this is his first Council meeting as the UN High Commissioner for Human Rights.
Armenia reaffirms its unwavering commitment to the protection and promotion of human rights. This year, Armenia again received the highest ratings in the region according to the World Press Freedom Index and the Democracy Index of the Economist Intelligence Unit.
Being a member of the Human Rights Council, including the Bureau in 2022, Armenia has sought to make a significant contribution to international efforts aimed at the promotion and protection of human rights in the world. I would especially like to emphasize Armenia's contribution to international efforts to prevent genocide. We thank each of the states that supported the consensus adoption of the Human Rights Council Resolutions on the Prevention of Genocide presented by Armenia in 2022.
In 2023, we celebrate the 75th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the first human rights treaty adopted by the General Assembly. The day after that, the Universal Declaration of Human Rights was adopted. Such a sequence was not at all accidental, because it was the period following the bloodiest and most brutal war in human history. Those two documents laid a solid foundation for the UN human rights architecture.
Mr. President, according to the assessment made recently by the UN Secretary-General. "We are facing the most serious geopolitical division and mistrust in recent times." 2022 was a challenging year for the Human Rights Council as well.
As the High Commissioner recently pointed out, despite geopolitical differences, the Council must be the place where we sit around the table to uphold the universal values of human rights and humanity. We agree that the greatest challenge to the human rights system is to ensure equal attention to the protection of the rights of all.
We believe that the protection of the human rights of the people of Nagorno-Karabakh has been continuously neglected. Recognizing the seriousness of the situation created by conflicts and crises elsewhere, we believe that there can be no hierarchy of suffering based on geopolitical considerations and interests.
Despite everything, the people of Nagorno-Karabakh strive to freely enjoy their human rights. This resolve has not changed even after the devastating, continuous waves of pressure and aggression from Azerbaijan, resulting in the deaths of thousands of people, and the destruction of hundreds of towns and villages, civil infrastructure, and monuments of cultural and religious heritage. The international community, however, remained largely indifferent, while Azerbaijan grew more emboldened by impunity. Then that country attacked and occupied the sovereign territories of the Republic of Armenia.
In such an atmosphere of complete impunity, Azerbaijan continues to violate the principles of international human rights and international humanitarian law. It has been around 80 days since Azerbaijan blocked the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the outside world. Azerbaijan has also disrupted the electricity supply and regularly interrupts the gas supply. As a result, the Armenians of Nagorno-Karabakh are standing on the verge of a humanitarian disaster. At the same time, Azerbaijan announces at the highest level that it can lift the blockade for all those who want to leave Nagorno-Karabakh. This is nothing more than slow ethnic cleansing.
In this context, I would like to emphasize that on February 22, the International Court of Justice applied a legally binding emergency measure against Azerbaijan in the framework of the proceedings filed by Armenia, while unanimously rejecting Azerbaijan's claims in the parallel proceedings filed against Armenia regarding the alleged placement of mines by Armenia. In the aforementioned decision, the court ruled that there is an immediate threat of irreparable damage to the rights of Armenians within the framework of the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination and ordered Azerbaijan to take all necessary measures to ensure uninterrupted movement of people, vehicles, and goods in both directions through the Lachin Corridor. The urgent measures of the International Court of Justice are legally binding, but until now Azerbaijan has not stopped the blockade of the Lachin Corridor.
Azerbaijan commits this crime despite the truly universal unblocking of the Lachin Corridor including the request made by the UN Secretary-General and the High Commissioner for Human Rights.
In the same way, Azerbaijan did not investigate extrajudicial killings, torture, mutilation, and desecration of dead Armenian servicemen, including women's bodies, which was called upon by the UN mandate holders. The UN human rights experts also emphasized that they still expect to receive from Azerbaijan "information about the factual and legal reasons for the detention of prisoners of war after the cessation of hostilities, as well as measures taken to inform the families of the disappeared about their fate and exact location."
Concluding my speech, Mr. President, I would like to express Armenia's firm belief that the deployment of the UN inter-agency mission in the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh is the least that the international community can do under these conditions. The UN has a universal mandate and must have unconditional and unhindered access to those in need. The UN human rights mechanism must be used to save lives, provide needed humanitarian assistance and protect the rights of affected people. The world should witness positive and successful examples of the application of international mechanisms, for which these mechanisms were created and mandated. The international system cannot afford another failure."