Կարևորվել է միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և ԼՂ
Փետրվարի 27-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Փախստականների հարցերով ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի միջև հաստատված համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպո Գրանդին անդրադարձել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ ընդգծելով դրանց հասցեագրման հրատապությունը: Այս համատեքստում քննարկվել են նշյալ իրադարձությունների ընթացքում տեղահանված անձանց աջակցության հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար բարդ իրավիճակը հանգուցալուծելու անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների, այդ թվում՝ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի անխոչընդոտ հումանիտար մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:

Отмечена важность нахождения международной миссии по установлению фактов в Лачинском коридоре и Нагорном Карабахе
28 Февраль, 9:24
27 февраля в рамках заседания Совета ООН по правам человека на высоком уровне состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества, установившегося между Арменией и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Арарат Мирзоян и Филиппо Гранди коснулись гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны и агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении в 2020 году, подчеркнув неотложность их решения. В данном контексте были обсуждены вопросы поддержки вынужденных переселенцев во время указанных мероприятий.
В ходе встречи также была подчеркнута необходимость урегулирования сложной гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе из-за блокирования Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул важность нахождения международной миссии по установлению фактов в Лачинском коридоре и Нагорном Карабахе, а также беспрепятственный гуманитарный доступ соответствующих органов ООН, в том числе Управления Верховного комиссара по делам беженцев, в Нагорный Карабах