ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է ՄԱԿ Վարձկանների կիրառման հարցերով աշխատանքային խմբի հետ
Փետրվարի 20-27-ը ՄԱԿ Վարձկանների կիրառման հարցերով՝ որպես մարդու իրավունքների ոտնահարման և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտող միջոց, աշխատանքային խումբը Ռավինդրան Դանիելի գլխավորությամբ աշխատանքային այց է կատարել Հայաստան:
Աշխատանքային խմբի այցի նպատակն էր ուսումնասիրել «Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և ուսուցման դեմ միջազգային կոնվենցիան» վավերացնելուց հետո Հայաստանում գործող իրավական դաշտը և կոնվենցիայի իրականացման համար ձեռնարկվող միջոցները։
Փետրվարի 20-ից 22-ը աշխատանքային խումբը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների հետ: Այնուհետև խմբի ներկայացուցիչները աշխատանքային այցով մեկնելե են Սյունիքի մարզի Կապան քաղաք, որտեղ հանդիպել են Սյունիքի մարզպետի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի Կապանի գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ:
Այցի շրջանակներում Վարձկանների հարցերով աշխատանքային խումբը հանդիպել է նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Փետրվարի 27-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել ամփոփիչ հանդիպում, որի ընթացքում աշխատանքային խումբը ներկայացրել է այցի շրջանակներում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչպես նաև նախնական գնահատականներն ու առաջարկությունները:
Ամփոփիչ հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը նշել է, որ վարձկանությունը և դրանից բխող վտագներն ունեն տարածաշրջանային բնույթ, ինչի վկայությունն է 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից վարձկանների լայն օգտագործումը: Նշվել է, որ տարածաշրջանային վտանգներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է միջազգային դերակատարների, այդ թվում ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների ներգրավվածությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու և խորացնելու համագործակցությունը Վարձկանների հարցերով ՄԱԿ աշխատանքային խմբի մանդատի շրջանակներում:

The Deputy Minister of Foreign Affairs met with the working group on the use of UN Mercenaries
On February 20-27, the working group led by Ravindran Daniel visited Armenia to discuss the issue of using UN mercenaries to violate human rights and hinder the realization of people's rights to self-determination.
The working group's visit was to study Armenia's legal framework after ratifying the "International Convention against the Recruitment, Use, Financing, and Training of Mercenaries" and the measures taken to implement the convention.
From February 20 to 22, the working group met with various RA departments. Then the group representatives went on a working visit to Kapan in the Syunik region. They met with the governor of Syunik and the representatives of the Kapan office of the Defender of Human Rights.
Within the framework of the visit, the Working Group on Tenant Issues also met with civil society representatives.
On February 27, a final meeting was held at the RA MFA. The working group presented information on the work done within the framework of the visit, as well as preliminary assessments and recommendations.
During the summary meeting, Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan noted that mercenaries and their dangers are regional, as evidenced by the 2020 Extensive use of mercenaries by Azerbaijan during the war unleashed against the people of Nagorno Karabakh. It was noted that the involvement of international actors, including relevant structures of the United Nations, is necessary to deal with regional threats.
An agreement was reached to continue and deepen cooperation within the mandate of the UN Working Group on Tenants.