Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությանը
Փետրվարի 27-ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ բազմամյա գործունեությունը Հայաստանում՝ ուղղված հումանիտար խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում արժևորվել են ԿԽՄԿ ջանքերն Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի, բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի մանրամասները։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերը: Շեշտվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերների հասցեագրմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հրամայականը:

Ararat Mirzoyan referred to the need for active involvement of ICRC
On February 27, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was in Geneva on a working visit, met with the President of the International Committee of the Red Cross (ICRC), Mirjana Spoljaric Egger.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia highly appreciated the multi-year activity of the ICRC in Armenia aimed at solving humanitarian problems. In this context, the efforts of the ICRC in the direction of the return of Armenian prisoners of war and civilians held hostage in Azerbaijan, the cases of enforced disappearance, and the discovery of the fate of the missing persons have been valued.
During the meeting, the parties discussed the details of the humanitarian situation created in Nagorno-Karabakh due to the blocking the Lachin Corridor. Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan grossly violates its commitments and norms of international humanitarian law and the protection of human rights. The importance of implementing the decision of the International Court of Justice on the application of emergency measures to Azerbaijan on February 22 was also emphasized.
Ararat Mirzoyan referred to the need for the ICRC's active involvement in addressing the humanitarian challenges in Nagorno-Karabakh.
Minister Mirzoyan also stressed the importance of sending an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor and ensuring unhindered humanitarian access to relevant international structures.