Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները
Փետրվարի 27-ին Ժնևում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:
Կարևորվել է համատեղ ջանքերի ներդրումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից առանց նախապայմանների Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու հրամայականը՝ համաձայն 2020թ.  նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացումը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել Է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:

Отмечен высокий уровень политического диалога между Арменией и Ираном.
27 февраля в Женеве состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейном Амиром Абдоллахианом.
Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы сотрудничества в двустороннем формате, а также на многосторонних площадках. С удовлетворением обеих сторон был отмечен высокий уровень политического диалога между Арменией и Ираном.
Подчеркнут вклад совместных усилий в дальнейшее развитие сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, включая энергетику, транспорт и инфраструктуру.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам безопасности и стабильности в регионе.
Касаясь сложной гуманитарной ситуации, вызванной блокированием Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул настоятельную необходимость для Азербайджана немедленно и без предварительных условий снять блокаду Нагорного Карабаха в соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября  2020 года. В этом контексте также была подчеркнута реализация принятого 22 февраля Международным судом ООН решения о применении чрезвычайных мер против Азербайджана.
Министр Мирзоян также представил последние события в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений.