Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները
Փետրվարի 27-ին Ժնևում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:
Կարևորվել է համատեղ ջանքերի ներդրումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից առանց նախապայմանների Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու հրամայականը՝ համաձայն 2020թ.  նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացումը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել Է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:

Ararat Mirzoyan presented the latest developments in the process of regulating relations with Azerbaijan
27 February, 16:26
On February 27, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Hossein Amir Abdollahian, in Geneva.
The Foreign Ministers of Armenia and Iran discussed issues related to cooperation in a bilateral format, as well as on multilateral platforms. The high-level political dialogue between Armenia and Iran was recorded with satisfaction from both sides.
The contribution of joint efforts to further the development of cooperation in areas of mutual interest, including energy, transport, and infrastructure, was highlighted.
At the meeting, ideas were exchanged on security and stability issues in the region.
Referring to the complex humanitarian situation created due to the blocking of the Lachin Corridor, Ararat Mirzoyan emphasized the imperative for Azerbaijan to immediately stop the blockade of Nagorno Karabakh without preconditions, by the provisions of the tripartite statement of November 9, 2020. In this context, the implementation of the decision by the International Court of Justice on February 22 regarding using emergency measures against Azerbaijan was also emphasized.