Միրզոյանը Տյուրկի հետ քննարկել է տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր
Փետրվարի 27-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ: Կողմերը քննարկել են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին և ձեռքբերումներին: Քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ 2021թ․ մայիս, նոյեմբեր և 2022թ․ սեպտեմբեր ամիսներին ագրեսիայի ընթացքում արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ՝ այս առնչությամբ կարևորելով միջազգային համապատաասխան կառույցների հստակ գործողությունները, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման իրականացումը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է մինչ օրս Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հրամայականը՝ նշելով, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ակնհայտորեն ոտնահարում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի իր իսկ կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթները, այլ նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության առջև ծառացած հումանիտար մարտահրավերներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է ՄԱԿ համապատասխան մարմինների միջամտության և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիություն ապահովելու կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը։

On February 27, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk in Geneva. The parties discussed issues related to cooperation within the framework of the UN Human Rights Protection System.
The interlocutors referred to the process of democratic reforms in Armenia and the steps and achievements of the RA government to protect human rights and strengthen the rule of law. Issues of international and regional agenda were discussed.
Ararat Mirzoyan noted that during the 44-day war of 2020 and the aggression against the sovereign territory of Armenia in May 2021, November, and September 2022, gross violations of human rights were recorded by the armed forces of Azerbaijan, emphasizing in this regard the precise actions of international co-religion structures, as well as the International Justice implementation of the court decision. Minister Mirzoyan stressed the imperative of the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and civilians illegally held in Azerbaijan, noting that with its actions, Azerbaijan violates not only the provisions of the tripartite declaration signed by itself on November 9, 2020 but also the norms of international humanitarian law.
Referring to the humanitarian challenges faced by the 120,000 people of Nagorno-Karabakh due to the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan, the Foreign Minister emphasized the importance of the intervention of relevant UN bodies and providing humanitarian access to Nagorno-Karabakh.