Էստոնիա իմ վերջին այցելության ժամանակ հանդիպումներն անցան ջերմ մթնոլորտում. նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին:
Ողջունելով հյուրին նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է Էստոնիայի անկախության օրվա կապակցությամբ:
Անդրադառնալով հայ-էստոնական փոխգործակցության հեռանկարներին նախագահը նշել է.
«Մեր հարաբերությունների զարգացմանը խանգարող որևէ հանգամանք չկա: Կարծում եմ, որ պետք է մտածենք դրանք ավելի զարգացնելու մասին, օգտագործենք այն բոլոր հնարավորությունները, որ կան, որոնք բավականին լայն են: Էստոնիա կատարած իմ վերջին այցելության ժամանակ բոլոր հանդիպումներն անցան ջերմ մթնոլորտում: Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Էստոնիայի նախագահին և բոլոր այն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, որոնց հետ հանդիպել եմ: Համոզված եմ, որ կշարունակենք այս արդեն իսկ սկիզբ դրած ավանդույթը և առիթներ կստեղծենք ավելի շատ հանդիպելու, որովհետև այդ առումով մարդկային հարաբերությունները շատ օգտակար են դառնում:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Էստոնիայի անկախության օրվա կապակցությամբ, էստոնացի ժողովրդին մաղթում՝ նոր ձեռքբերումներ և հաջողություններ»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար դեսպան Ռինա Կալյուրանդն ընդգծել է, որ Հանրապետության նախագահի այցելությունն Էստոնիա մեծապես խթանել է երկու երկրների հարաբերությունների սերտացումն ու համագործակցության խորացումը:
«Շնորհակալություն, պարոն նախագահ: Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ գտնվել: Ինչպես Դուք ճիշտ նշեցիք, երկար ժամանակ էր անցել այն պահից, երբ մեր երկու երկրների միջև բարձրաստիճան այցեր էին տեղի ունեցել և Ձեր այցը շատ բարձր է գնահատվել մեր, մեր նախագահի կողմից: Այն նոր խթան հանդիսացավ մեր երկկողմ հարաբերությունների համար և կարծում եմ, որ դրական ազդեցություն է ունեցել բոլոր ինստիտուտների փոխհարաբերությունների առումով»,- նշել է դեսպան Կալյուրանդը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Էստոնիայի բարեկամական հարաբերությունների խորացման, երկկողմ հետաքրքրություններ ունեցող ոլորներում համագործակցությանը նվիրված հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ընդհանուր իրադրությանը և Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման խնդրին և վերջինիս կապակցությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած միջանկյալ վճռին: Երկուստեք շեշտվել է հումանիտար միջանցքի բնականոն գործունեության վերականգնման հրամայականը:

During my last visit to Estonia, the meetings took place in a warm atmosphere. president
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Estonia to Armenia Rina Kalyurandi.
Welcoming the guest, President Khachaturyan congratulated Estonia on Independence Day.
Referring to the perspectives of Armenian-Estonian interaction, the president noted.
"No circumstances are preventing the development of our relations. Let's think about developing them further, using all the possibilities that exist, which are broad. During my last visit to Estonia, all meetings took place in a warm atmosphere. Special thanks to the President of Estonia and all the high-ranking officials I met with. We will continue this tradition and create opportunities to meet more because human relations have become functional.
I congratulate you once again on the Independence Day of Estonia; I wish the Estonian people new achievements and success."
Expressing gratitude for the reception, Ambassador Rina Kalyurand emphasized that the visit of the President of the Republic to Estonia greatly stimulated the rapprochement of relations between the two countries and the deepening of cooperation.
"Thank you, Mr. President. I am honored to be here today. As you rightly mentioned, it has been a long time since there were high-level visits between our two countries, and we, our president, highly appreciated your visit. It was a new impetus for our bilateral relations, and I believe it positively impacted the relationship between all institutions," said Ambassador Kalyurand.
During the meeting, a wide range of issues dedicated to deepening friendly relations between Armenia and Estonia and cooperation in areas of mutual interest were discussed.
IA reference has been made to the general regional situation and the issue of the blockade of the Lachin humanitarian corridor blockade and the interim judgment issued by the International Court of Justice in connection with the former. Both sides emphasized the imperative to restore the regular operation of the humanitarian corridor.