Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը գործում է անմիջապես
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի դեմ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը։
Կիրակոսյանի խոսքով, այդ որոշումն ունի պարտադիր բնույթ. «Դա նշանակում է, որ պետությունն անմիջապես պետք է քայլեր ձեռնարկի որոշման հրապարակման պահից: Ժամկետ նշված չէ, բայց դա նշանակում է, որ անմիջապես գործում է»,- ընդգծել է նա:
Կիրակոսյանը դրական է համարել փաստը, որ Հաագայի դատարանի որոշումից հետո շատ երկրների ԱԳՆ-ներ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարություններ արեցին՝ հղում անելով դատարանի որոշման վրա։
Նրա խոսքով. «Կարծում եմ՝ դրանք կարևոր գործընթացներ են, որոնք պետք է ավելի շատանան, մաքսիմալ պետք է ուժեղացնել ճնշումն այս ուղղությամբ, միակ ճանապարհը սա է, ուրիշ ճանապարհ, ցավոք սրտի, չունենք»։
Ըստ Կիրակոսյանի՝ Հայաստանը թե՛ դիվանագիտական միջոցներով, թե՛ քաղաքական հնարավոր լծակներով պետք է հետևողական լինի, որ կատարվի Հաագայի դատարանի որոշումը։

Решение Международного Суда вступает в силу немедленно
Представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян сослался на решение Международного суда ООН против Азербайджана.
По словам Киракосяна, это решение является обязательным. «Это означает, что государство должно немедленно принять меры с момента публикации решения. Дата не указана, но это означает, что он вступает в силу немедленно ", - подчеркнул он.
Киракосян счел положительным тот факт, что после решения Гаагского суда с заявлениями со ссылкой на решение суда выступили министры иностранных дел многих стран, генеральный секретарь ООН.
По его словам: «Я считаю, что это важные процессы, которые нужно усилить, мы должны максимально усилить давление в этом направлении, это единственный путь, к сожалению, другого пути у нас нет».
По словам Киракосяна, Армения должна быть последовательна как дипломатическими средствами, так и возможными политическими рычагами для выполнения решения Гаагского суда.