«Աշխարհն ականատես կլինի սառը պատերազմի նորօրյա ռեժիմին». Գանտահարյան
- Լրանում է ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկ տարին։ Եթե ամփոփելու լինենք այս ընթացքը, ի՞նչ հիմնական դիտարկումներ կարող ենք անել։ Ինչի են հասել կողմները։
- Թե՛ ռազմական, թե՛ քաղաքական առումներով հանգուցալուծման կետերի չեն հասել կողմերը։ Չնայած, որ ՌԴ-ն ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածքների է տիրացել, այնուամենայնիվ, նկատելի է, որ օղակը սեղմվում է իր շուրջ։ Նկատի ունեմ ՌԴ-ի սահմանամերձ շրջաններում ՆԱՏՕ-ի ներկայության գործընթացը, ռուսական տիրույթներում Արևմուտքի կողմից հակակշիռ գործողություններ իրականացնելու երևույթը, կամ ՌԴ-ի ազդեցության գոտիներում ու հասարակական հարթություններում հակառուս ալիքի ձևավորումը։
- Ձեր տպավորությամբ ե՞րբ կավարտվի պատերազմը։
- Պատերազմի ավարտը դեռևս չի երևում։ Եթե անգամ բախումնային լայնածավալ պատերազմը դադարի, կշարունակվի սողացող կամ հիբրիդային պատերազմը։ Աշխարհն ականատես կլինի սառը պատերազմի նորօրյա ռեժիմին։ Ինչպես այժմ են ընթանում համաշխարհային պատերազմի լոկալացված 21-րդ դարի տարբերակները, այնպես էլ կլինի 21-րդ դարի վերափոխված սառը պատերազմ։
- Արևմուտք-ՌԴ դիմակայությունն, ըստ Ձեզ, ի՞նչ դրսևորումներ կարող է ունենալ առաջիկայում և ի՞նչ ազդեցություն կունենա մեր տարածաշրջանի վրա։
- Կարծում եմ՝ լարվածությունը կշարունակվի․ Հարավային Կովկասում շատ բան կախված է մի քանի հանգամանքից։ Առաջինը՝ Ուկրաինայի պատերազմի արդյունքներ, երկրորդը՝ Թուրքիայում նախագահական ընտրությունների արդյունքներ, իսկ երկրորդը՝ դրան հետևող Անկարա-Մոսկվա հարաբերություններ։ Մեծ հաշվով, մրցակցությունը ազդեցության գոտիների՝ հավաքական Արևմուտքի և ՌԴ-ի միջև շարունակվելու է ։
- ՌԴ նախագահն իր վերջին ուղերձում հայտարարեց, թե Ռուսաստանը կասեցնում է իր մասնակցությունը, սակայն դուրս չի գալիս «Ստրատեգիական հարձակողական սպառազինություն-3» համաձայնագրից։ Սա ի՞նչ է նշանակում։
- Կասեցումը լարվածության ուղենիշ է, իսկ սառեցումը՝ կամուրջները վերջնականապես չքանդելու և ետդարձի ուղին բաց պահելու։ Սա մագլցողականության աստիճան է։ Չեմ կարծում, որ մեծ ազդեցություն կունենան նման որոշումները հետագա գործընթացների վրա։ Առկախումը հակազդելու օրինաչափ ցուցանիշ է և քաղաքական գործընթացներում օգտագործվող գործիքակազմ։

"The world will witness the modern cold war regime," Gantaharyan
- It marks one year of the Russian-Ukrainian war. If we summarize this course, what basic observations can we make? What did the sides achieve?
- Both military and political points have not achieved resolving points. Although Russia has taken the place of strategic importance, it is noticeable that the loop is pressed around it. I mean the process of NATO's presence in the Russian border areas, the formation of counterbalancing acts in the Russian domains, or the formation of an anti-grid wave in Russia's influence zones and public dimensions.
- When will the war end?
- The end of the war has yet to be visible. The creepy or hybrid war will continue even if the widespread collision war stops. The world will witness the modern cold war mode. How is the 21st century of World War II, as now, will be a Cold War of the 21st century?
- What can you think of the West-Russian conflict shortly, and how will it impact our region?
- Tensions will continue. A lot depends on several circumstances in the South Caucasus. The first is the results of the Ukrainian war, the second is the results of the presidential elections in Turkey, and the second is Ankara-Moscow relations following it. By and large, competition will continue between the affected zones, the collective West and Russia.
- In his last message, the Russian President stated that Russia is suspending its participation but does not leave the "Strategic Offensive Armament-3" agreement. What does this mean?
- The suspension is a guideline of tension and freezing; the bridges will finally keep it open and open the way. This is a degree of Making. Such decisions will not significantly impact other processes. Suspension is an average figure for counteracting and the tools used in political circles.