«Իշխանություններին հեռացնելու հարցում ընդդիմությունը թերացել է». Սեյրան Օհանյան
«Արցախի միջազգային ճանաչումը հրամայական է, բայց նաև հրամայական է փաստել և ընդունել իրողությունը, որ տեղի է ունեցել տարիներ առաջ՝ ՍՍՀՄ փլուզման ընթացքում ԼՂ-ն, ինչպես Հայաստանը, Ադրբեջանը և այլ երկրներ, ինքնորոշվել են իրենց պատմական տարածքում»,- հայտարարել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ գործող իշխանությունների քայլերի արդյունքում Արցախը հայտնվել է անկլավային վիճակում. «Այսօրվա իրենց դիվանագիտական աշխատանքը ոչնչացնում է բոլոր կարմիր գծերը, որ ընդդիմությունն անընդհատ առաջ է քաշում»։
Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է ընդդիմադիր դաշտի գործունեությանը. «Բացի հայտարարություններ անելուց, բացի ԱԺ նախաձեռնություններից, մենք նաև «Դիմադրության» շարժում ենք սկսել, որի մեջ բոլորն ազատ են, և ցանկացած ընդդիմադիր կեցվածք ունեցող ուժ կարող է մասնակցել շարժմանը։ Մենք այդ գործընթացում կարողացել ենք գեներացնել երկրում առկա պայքարի ներուժը և, իհարկե, թույլ չտալ, որ ժամանակից շուտ իշխանությունները գնան գործողությունների»։
Նրա խոսքով՝ ընդդիմադիր դաշտում ամբողջությամբ չի գեներացվել այն ուժը, որ կարող է իրական դիմադրություն լինել և իշխանություններին թույլ չտալ՝ քայլեր կատարել։ Օհանյանի խոսքով՝ ընդդիմությունն իշխանություններին հեռացնելու հարցում թերացել է։

«Оппозиция не смогла сместить власть». Сейран Оганян
«Международное признание Арцаха необходимо, но также необходимо задокументировать и принять тот факт, что много лет назад, во время распада СССР, Нагорный Карабах, как и Армения, Азербайджан и другие страны, самоопределились на своей исторической территории. ", - заявил в Национальном Собрании глава фракции "Армения" Сейран Оганян.
По его словам, в результате действий нынешних властей Арцах превратился в анклав. «Сегодняшняя дипломатическая работа разрушает все красные линии, которые постоянно выдвигает оппозиция».
Сейран Оганян коснулся деятельности оппозиционного поля. «Помимо заявлений, в дополнение к инициативам НС, мы также начали движение «Сопротивление», в котором каждый свободен, и в движении может участвовать любая сила с оппозиционной позицией. В этом процессе нам удалось создать потенциал борьбы в стране и, конечно же, не допустить принятия властями мер раньше времени».
По его словам, на оппозиционном поле еще не сформирована в полной мере сила, которая может оказать реальное сопротивление и не дать властям предпринять какие-либо шаги. По словам Оганяна, оппозиции не удалось свергнуть власть.