Մինչ օրս ադրբեջանական պատանդառության մեջ են առնվազն 33 հայ ռազմագերի. ԱԺ նախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 23-ին հյուրընկալել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Լյուքսեմբուրգի միջեւ առկա ակտիվ քաղաքական երկխոսությանը: «Ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին մեծապես կարեւորում ենք ԵՄ շրջանակներում համագործակցությունը Ձեր երկրի հետ: Ուրախ ենք Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ նոր դեսպան նշանակելու կապակցությամբ: Հուսամ, որ ապագայում մենք կունենանք նաեւ ռեզիդենտ դեսպաններ մայրաքաղաքներում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին առնչվող հարցեր: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատին 2020 թվականին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին առնչվող բանաձեւեր ընդունելու, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց հայրենադարձմանը վերաբերող բանաձեւի համար: Նա հիշեցրել է, որ մինչ օրս ադրբեջանական պատանդառության մեջ են առնվազն 33 հայ ռազմագերիներ: ԱԺ խոսնակը բարձր է գնահատել նաեւ արտգործնախարարի անձնական դերակատարումը միջազգային հարթակներում Հայաստանի համար կարեւորություն ներկայացնող զգայուն խնդիրները պարբերաբար բարձրաձայնելու հարցում:

At least 33 Armenian prisoners of war are still being held hostage by Azerbaijan, President of the National Assembly
RA NA Speaker Alen Simonyan hosted the delegation led by Jean Asselborn, Minister of Foreign and European Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg, on February 23.
The interlocutors referred to the active political dialogue between Armenia and Luxembourg. "On the road to democratic reforms, we attach great importance to cooperation with your country within the framework of the EU. We are happy to appoint a new non-resident ambassador to Armenia. I hope that we will also have resident ambassadors in the capitals in the future, " said Alen Simonyan.
Issues related to the security situation in the region were discussed at the meeting. The Speaker of the National Assembly thanked the Chamber of Deputies of Luxembourg for adopting resolutions related to the war unleashed against Artsakh in 2020 and the answer regarding the repatriation of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan. He reminded that at least 33 Armenian prisoners of war are still being held hostage by Azerbaijan. The speaker of the National Assembly also highly appreciated the foreign minister's role in regularly raising sensitive issues of importance for Armenia on international platforms.
At the meeting, the deployment of the long-term observation mission of the EU on the territory of RA was highlighted.