Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել են Չեխիա
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին:
Վարչապետը շնորհավորել է նրան պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և հույս հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում հայ-չեխական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ամրապնդվել: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է Չեխիայի հետ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական ոլորտում փոխգործակցությունը:
Դեսպանը վարչապետին է փոխանցել իր երկրի կառավարության ղեկավարի՝ Չեխիա այցելելու հրավերը և վստահություն հայտնել, որ այցը կնպաստի տարբեր ուղղություններով երկկողմ փոխգործակցության զարգացմանը:
Այս համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների, արևային էներգիայի, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության, կրթության և այլ ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն ապօրինի շրջափակելու հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр обсудил с послом Чехии вопросы дальнейшего развития армяно-чешского сотрудничеств
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Чешской Республики в Армении Петра Пирунчика.
Премьер-министр поздравил его с назначением на ответственную должность и выразил надежду, что армяно-чешские отношения и впредь будут развиваться и укрепляться. Никол Пашинян отметил, что правительство РА ценит сотрудничество с Чехией как в политической, так и в экономической сферах.
Посол передал премьер-министру приглашение главы правительства своей страны посетить Чехию и выразил уверенность, что визит будет способствовать развитию двустороннего сотрудничества по различным направлениям.
В данном контексте собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством в сфере высоких технологий, солнечной энергетики, авиации, туризма, образования и других сферах.
Были упомянуты события в регионе, гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, деятельность гражданской миссии ЕС в Армении.