Արձանագրվեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու՝ Ադրբեջանի գործելակերպը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, որով բավարարվել է Հայաստանի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի։
Նիկոլ Փաշինյանն այդ որոշումը բնութագրել է «չափազանց կարևոր»․ «Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրեց, որ 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքը փակ է։ Սա կարող է մեր հանրությանը տարօրինակ արձանագրում թվալ այն իմաստով, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելն ակնհայտ է բոլորիս համար, բայց Ադրբեջանը բոլոր միջազգային ատյաններում պնդում էր, թե այն փակ չէ։ Սրանով արձանագրվեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու՝ Ադրբեջանի գործելակերպը, և սա արձանագրեց համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանը»։
Փաշինյանը նշեց, որ սրանով արձանագրվեց նաև Լաչինի միջանցքի փակման հարցում Ադրբեջանի պատասխանատվությունը․ «Դատարանը վերահաստատեց ՀՀ դիրքորոշումը, որ 2020թ․նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանը նույն փաստաթղթով պետք է երաշխավորի Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգության երթևեկությունը ԼՂ-ից՝ ՀՀ և ՀՀ-ից ԼՂ»։
Ըստ Փաշինյանի՝ դատարանը նաև հստակ արձանագրեց ԼՂ միավորի գոյությունը՝ համաձայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ըստ այդմ՝ տվյալ հայտարարությանն ու դրա դրույթներին, այդ թվում՝ ԼՂ-ին և շփման գծի առկայությանը տրվեց միջազգային իրավական նշանակություն։

Actions of Azerbaijan to mislead the international community were recorded (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the decision of the UN International Court of Justice regarding the closure of the Lachin Corridor, by which Armenia's claim against Azerbaijan was satisfied.
Nikol Pashinyan described that decision as "extremely important." "The International Court of Justice recorded that the Lachin Corridor has been closed since December 12, 2022. This may seem like a strange record to our public in the sense that the closure of the Lachin Corridor is obvious to all of us, but Azerbaijan insisted in all international instances that it is not closed. With this, Azerbaijan's practice of misleading the international community was recorded, and the world's highest court recorded this."
Pashinyan noted that with this, Azerbaijan's responsibility regarding the closure of the Lachin Corridor was also recorded, "The court reaffirmed RA's position that according to the tripartite declaration of November 9, 2020, the Lachin Corridor should not be under the control of Azerbaijan, and Azerbaijan should, with the same document, guarantee the safe movement of citizens, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor from Nagorno-Karabakh to RA and from RA to Nagorno-Karabakh ".
According to Pashinyan, the court also clearly recorded the existence of the Nagorno-Karabakh entity by the tripartite declaration of November 9, 2020, according to which the given the word and its provisions, including Nagorno-Karabakh and the presence of the contact line, were given international legal significance.