Հայաստանը պատրաստակամ է ընդլայնել Ճապոնիայի հետ գործընկերությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Կիշիդա Ֆումիոյին՝ Ճապոնիայի ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ճապոնիայի ազգային տոնի՝ Նորին Մեծություն Ճապոնիայի Կայսեր ծննդյան օրվա կապակցությամբ:
Անցյալ տարի նշեցինք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ճապոնիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացումը՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և փոխադարձ վստահության վրա:
Հարավային Կովկասում և աշխարհում առկա բազում մարտահրավերների և սպառնալիքների պայմաններում Հայաստանը պատրաստակամ է ընդլայնել Ճապոնիայի հետ գործընկերությունը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում: Այս կապակցությամբ վերահաստատում եմ Ձեզ ուղղված Հայաստան այցելելու հրավերս՝ երկկողմ միջպետական հարաբերություններն ամրապնդելուն առնչվող հարցերը քննարկելու նպատակով:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Ճապոնիայի բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և ամենայն բարիք»:

Армения готова к расширению партнерства с Японией. Премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Японии Фумио Кисиде по случаю Национального дня Японии. В сообщении говорится:
Сердечно поздравляю вас с днем рождения Его Величества Императора Японии, национальным праздником Японии.
В прошлом году мы отметили 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами. Армения придает большое значение дальнейшему углублению дружественных отношений с Японией, основанных на общих демократических ценностях и взаимном доверии.
В условиях многочисленных вызовов и угроз на Южном Кавказе и в мире Армения готова расширять партнерство с Японией во всех областях, представляющих взаимный интерес. В этой связи подтверждаю свое приглашение Вам посетить Армению для обсуждения вопросов, связанных с укреплением двусторонних межгосударственных отношений.
Желаю вам крепкого здоровья и новых успехов, а дружественному народу Японии - благополучия и всего наилучшего".