«Մյունխենում անցակետեր դնելու գաղափար հնչեցվել է». ԱԳ նախարար
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Մյունխենում արած հայտարարությանը, թե անցակետեր պետք է լինեն Զանգեզուրի և Լաչինի միջանցքների երկու կողմերում․ «Իսկապես, Հայաստանի սահմանին և այն հատվածում, որտեղ սկսվում է Լաչինի միջանցքը, անցակետեր դնելու գաղափար հնչեցվել է։ Բայց մեր պատասխանը բավական միանշանակ է ու հրապարակային՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից շատ կարճ ժամանակ անց այս դիրքորոշումը հնչեցվել է և այն մնում է նույնը՝ Լաչինի միջանցքի կարգավորումները բանակցված են, ստորագրված, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նախագահի կողմից։ Ես խոսում եմ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մասին, և Լաչինի միջանցքի կարգավորումների վերաբանակցում, ընդ որում, ուժի գործադրման արդյունքում նոր ուժի գործադրման սպառնալիքով, մեզ համար ակնհայտորեն ընդունելի չէ և չի կարող ընդունելի լուծում լինել»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի ակնկալիքը պարզ է՝ բացել Լաչինի միջանցքը մեկ այլ համարժեք միջանցք ստանալու դիմաց. «Այս նարատիվը նոր չէ, և մեր դիրքորոշումն էլ այս կապակցությամբ նոր չէ, որ ես պետք է հնչեցնեմ. մենք ունենք Լաչինի միջանցք, որն, ի դեպ, նույնիսկ մինչև վերջին պատերազմը՝ ողջ բանակցային գործընթացի ընթացքում, առանձնացվել է որպես հումանիտար, մարդասիրական միջանցք՝ հաշվի առնելով, որ ԼՂ հայությունը պարփակված է, շրջապատված Ադրբեջանի կողմից, և միակ ճանապարհն աշխարհի հետ հենց Լաչինի միջանցքն է։ Բոլորը, այդ թվում Ադրբեջանն, ընդունել են դա»։
Միրզոյանը շեշտել է՝ ՀՀ դիրքորոշումը նույնն է՝ կարող ենք րոպե առաջ ձեռնամուխ լինել ճանապարհների ապաշրջափակմանն այն պահից սկսած, երբ կընդունենք, որ այդ ապաշրջափակվող ճանապարհները, այդ թվում՝ երկաթուղին, կգործեն այն երկրների սուվերենության շրջանակներում և օրենսդրությունների ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. «Բացառում և չենք ողջունում ուժի կիրառմամբ, նոր ուժի սպառնալիքի ներքո եղած պայմանավորվածությունները փոխելը կամ մի կողմի շահերի հաշվին նոր զիջումներ կորզելու ագրեսիվ քաղաքականությունը»։

«В Мюнхене высказывалась идея об установке контрольно-пропускных пунктов ». Министр Иностранных Дел
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян коснулся заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в Мюнхене о том, что по обеим сторонам Зангезурского и Лачинского коридоров должны быть контрольно-пропускные пункты. «Действительно, прозвучала идея установки контрольно-пропускных пунктов на границе Армении и в районе начала Лачинского коридора. Но наш ответ достаточно однозначен и публичен: очень скоро после перекрытия Лачинского коридора эта позиция была озвучена и остается неизменной: регламент Лачинского коридора был согласован и подписан, в том числе и Президентом Азербайджана. Я говорю о документе от 9 ноября, и пересмотр регламента Лачинского коридора, с угрозой применения новой силы или в результате применения силы, для нас явно неприемлем и не может быть приемлемым решением", - сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что расчет Азербайджана понятен: открыть Лачинский коридор в обмен на получение еще одного равноценного коридора. «Этот нарратив не нов, и наша позиция на этот счет не нова, которую я должен озвучить,. у нас есть Лачинский коридор, который, кстати, еще до последней войны, в течение всего переговорного процесса, выделялся как гуманитарный коридор, учитывая, что нагорно-карабахские армяне заблокированы, окружены Азербайджаном, а единственный путь с миром - это сам Лачинский коридор. Все, включая Азербайджан, это приняли».
Мирзоян подчеркнул, что позиция РА такая же: мы можем начать разблокировку дорог в любую минуту, как только примем, что разблокированные дороги, в том числе железная дорога, будут действовать в рамках суверенитета и законодательства стран, через которые они проходят. «Мы исключаем и не приветствуем применение силы, изменение договоренностей под угрозой новой силы, агрессивную политику выбивания новых уступок за счет интересов одной стороны».