Ո՞վ է ԵՄ առաքելության ղեկավարը ՀՀ-ում. գերմանացի պրոֆեսիոնալ ոստիկանը (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը փետրվարի 20-ից սկսեց իր գործունեությունը։ Radar Armenia-ն իր ընթերցողներին ներկայացնում է, թե ո՞վ է առաքելության ղեկավարը Հայաստանում և ինչպիսի աշխատանքային փորձառություն ունի։
Առաքելության ղեկավարը Մարկուս Ռիտտերն է, ծնվել է 1962թ., 27 տարի պրոֆեսիոնալ կարիերա է ունեցել Գերմանիայի դաշնային ոստիկանությունում, զբաղեցրել տարբեր ղեկավար պաշտոններ։ 1997-1998թթ. ղեկավարել է անհնազանդությունների և հասարակական կարգի խախտման դեմ ոստիկանական Բատալիոնը, Դաշնային սահմանների պահպանության բաժանմունքը, եղել Սահմանային պահպանության բաժնի փոխտնօրեն Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանում 2002-2004թթ.։ Տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Սահմանային ոստիկանության բաժնում, Դաշնային ոստիկանության կենտրոնական գրասենյակում։ 2014թ. նշանակվել է Ֆրանկֆուրտի միջազգային օդանավակայանի Տարածաշրջանային դաշնային ոստիկանության փոխնախագահ, 2020-2023թ. եղել նույն Ոստիկանության նախագահը Շտուտգարտում։
Նա աշխատանքային հարուստ փորձ ունի նաև միջազգային մակարդակում։ 2004-2005թթ. եղել է Կոսովոյում ՄԱԿ-ի առաքելության աշխատակազմի ղեկավարը, 2007-2008թթ. Վրաստանում ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության աշխատակազմի ղեկավարը, 2012-2013թթ. Հարավային Սուդանում ԵՄ ավիացիոան անվտանգության առաքելության ծրագավորման և գործառնությունների ղեկավարը, 2017-2019թթ. Բաղդադում ԵՄ խորհրդատվական առաքելության ղեկավարը։
1989-1994թթ. իրավաբանական կրթություն է ստացել Գերմաիայի Հայդելբերգի համալսարանում։ Իրավաբանի մագիստրոսի կոչման հետ միասին ունի նաև Ադմինիստրատիվ գիտությունների մագիստրոսի կոչում, իսկ 1999թ. ստացել է գիտությունների դոկտորի աստիճան Սփեյերի ադմինիստրատիվ գիտությունների գերմանական համալսարանի կողմից։
Մարկուս Ռիտտերը ամուսնացած է, ունի 2 զավակ։
Հարավային Սուդանում ԵՄ ավիացիոան անվտանգության առաքելության ծրագավորման և գործառնությունների կենտրոնը

The EU civil observation mission in Armenia started its activities on February 20. Radar Armenia presents to its readers who is the head of the task in Armenia and what kind of work experience he has.
The head of the mission is Markus Ritter; born in 1962, he had a professional career in the German Federal Police for 27 years and held various leadership positions. From 1997-1998, he headed the police battalion against disobedience and violation of public order, Federal Border Guard Department, and was the deputy director of the Border Guard Department at Frankfurt Airport from 2002-2004. He held various positions in the Border Police Department and the Central Office of the Federal Police. In 2014, he was appointed Vice President of the Regional Federal Police of Frankfurt International Airport, and from 2020 to 2023, he was the President of the same Police in Stuttgart.
He also has rich work experience at the international level. In 2004-2005 he was the chief of staff of the UN mission in Kosovo; in 2007-2008, he was the chief of staff of the UN observer mission in Georgia; in 2012-2013, he was the head of planning and operations of the EU aviation security mission in South Sudan, in 2017-2019 he was the head of the EU advisory mission in Baghdad.
In 1989-1994, he received a law degree at Heidelberg University in Germany. Along with their master's degree in law, he also has a master's degree in administrative sciences. In 1999 he received a doctorate from the German University of Administrative Sciences in Speyer.