Ո՞վ է ԵՄ առաքելության ղեկավարը ՀՀ-ում. գերմանացի պրոֆեսիոնալ ոստիկանը (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը փետրվարի 20-ից սկսեց իր գործունեությունը։ Radar Armenia-ն իր ընթերցողներին ներկայացնում է, թե ո՞վ է առաքելության ղեկավարը Հայաստանում և ինչպիսի աշխատանքային փորձառություն ունի։
Առաքելության ղեկավարը Մարկուս Ռիտտերն է, ծնվել է 1962թ., 27 տարի պրոֆեսիոնալ կարիերա է ունեցել Գերմանիայի դաշնային ոստիկանությունում, զբաղեցրել տարբեր ղեկավար պաշտոններ։ 1997-1998թթ. ղեկավարել է անհնազանդությունների և հասարակական կարգի խախտման դեմ ոստիկանական Բատալիոնը, Դաշնային սահմանների պահպանության բաժանմունքը, եղել Սահմանային պահպանության բաժնի փոխտնօրեն Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանում 2002-2004թթ.։ Տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Սահմանային ոստիկանության բաժնում, Դաշնային ոստիկանության կենտրոնական գրասենյակում։ 2014թ. նշանակվել է Ֆրանկֆուրտի միջազգային օդանավակայանի Տարածաշրջանային դաշնային ոստիկանության փոխնախագահ, 2020-2023թ. եղել նույն Ոստիկանության նախագահը Շտուտգարտում։
Նա աշխատանքային հարուստ փորձ ունի նաև միջազգային մակարդակում։ 2004-2005թթ. եղել է Կոսովոյում ՄԱԿ-ի առաքելության աշխատակազմի ղեկավարը, 2007-2008թթ. Վրաստանում ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության աշխատակազմի ղեկավարը, 2012-2013թթ. Հարավային Սուդանում ԵՄ ավիացիոան անվտանգության առաքելության ծրագավորման և գործառնությունների ղեկավարը, 2017-2019թթ. Բաղդադում ԵՄ խորհրդատվական առաքելության ղեկավարը։
1989-1994թթ. իրավաբանական կրթություն է ստացել Գերմաիայի Հայդելբերգի համալսարանում։ Իրավաբանի մագիստրոսի կոչման հետ միասին ունի նաև Ադմինիստրատիվ գիտությունների մագիստրոսի կոչում, իսկ 1999թ. ստացել է գիտությունների դոկտորի աստիճան Սփեյերի ադմինիստրատիվ գիտությունների գերմանական համալսարանի կողմից։
Մարկուս Ռիտտերը ամուսնացած է, ունի 2 զավակ։
Հարավային Սուդանում ԵՄ ավիացիոան անվտանգության առաքելության ծրագավորման և գործառնությունների կենտրոնը

Кто возглавляет миссию ЕС в Армении? Немецкий профессиональный полицейский (ФОТОРЯД)
Миссия гражданских наблюдателей ЕС в Армении начала свою деятельность 20 февраля. Radar Armenia представляет своим читателям, кто является главой миссии в Армении и какой у него опыт работы.
Глава миссии – Маркус Риттер, 1962 года рождения, 27-летний стаж работы в федеральной полиции Германии, занимал различные руководящие должности. С 1997-1998 гг. возглавлял полицейский батальон по борьбе с неповиновением и нарушением общественного порядка Федерального управления охраны границы, в 2002-2004 годах был заместителем начальника управления охраны границы Франкфуртского аэропорта. Занимал различные должности в Департаменте пограничной полиции, Центральном управлении федеральной полиции. В 2014 назначен вице-президентом региональной федеральной полиции международного аэропорта Франкфурта, С 2020-2023 гг. был главой той же полиции в Штутгарте.
Он также имеет богатый опыт работы на международном уровне. В 2004-2005 гг. был начальником штаба миссии ООН в Косово,В 2007-2008 гг. Начальник штаба наблюдательной миссии ООН в Грузии, В 2012-2013 гг. Руководитель отдела программирования и операций Миссии ЕС по авиационной безопасности в Южном Судане, В 2017–2019 гг. Глава консультативной миссии ЕС в Багдаде.
С 1989-1994 гг. получил юридическое образование в Гейдельбергском университете, Германия. Наряду со степенью магистра права имеет также степень магистра административных наук, а в 1999 г. получил степень доктора наук Немецкого университета административных наук в Шпейере.