ԱԳ փոխնախարարը Կորեայի դեսպանին է ներկայացրել տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությունը
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ջան Հոջինին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը, շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ, դրական է գնահատել թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում ձևավորված համագործակցային մթնոլորտը և այս համատեքստում ընդգծել միջպետական ու միջմարդկային շփումների ակտիվացման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել տարբեր ձևաչափերով երկկողմ գործընկերությանն ու իրավապայմանագրային դաշտին, քննարկել մշակութային, առողջապահության, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համատեղ աշխատանքները, պետական կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:
Նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությունը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող ագրեսիայի և Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքները՝ շեշտելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքի առջև:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահեցրել, որ առավելագույն ջանքեր կներդնի հայ-կորեական փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:

Замглавы МИД представил послу Кореи ситуацию в регионе
20 февраля заместитель министра иностранных дел РА Мнацакан Сафарян принял новоназначенного посла Республики Корея в Армении Чана Ходжина (резиденция: в Москве) по случаю вручения копии верительных грамот.
Заместитель министра иностранных дел РА, поздравив посла с назначением, положительно оценил атмосферу сотрудничества, сложившуюся как на двусторонней, так и на многосторонней площадках, и в этом контексте подчеркнул важность активизации межгосударственных контактов и контактов между людьми.
В ходе встречи стороны коснулись двустороннего партнерства в различных форматах и ​​сфере договорно-правовой деятельности, обсудили совместную работу в сферах культуры, здравоохранения, туризма, информационных технологий, а также возможности реализации программ по обмену опытом в сфере государственного управления.
Замминистра подробно представил ситуацию в регионе, в частности, последствия агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении и блокирования Лачинского коридора, подчеркнув, что Нагорный Карабах стоит перед угрозой гуманитарного кризиса.
Посол поблагодарил за теплый прием и заверил, что приложит максимум усилий для дальнейшего развития армяно-корейского взаимодействия.