«Հայաստանում ԵՄ առաքելություն տեղակայելու Բրյուսելի որոշումն ունի հստակ աշխարհաքաղաքական ֆոն»․ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար
Փետրվարի 21-ին ԵՄ կողմի նախաձեռնությամբ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ  Գալուզինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Քննարկելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման թեման՝ Գալուզինը նշել է, որ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու Բրյուսելի որոշումն ունի հստակ աշխարհաքաղաքական ֆոն, որը չի նպաստում Հարավային Կովկասում կայունությանը։ Ընդգծվել է Բաքվի և Երևանի միջև այս նախաձեռնության շուրջ կոնսենսուսի բացակայությունը։

"Brussels' decision to deploy an EU mission in Armenia has a clear geopolitical background," Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation
The Russian Foreign Ministry reported that on February 21, at the initiative of the EU, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin had a telephone conversation with Toivo Klaar, the EU's special representative in the South Caucasus.
Discussing the issue of the settlement of Armenian-Azerbaijani relations, Galuzin noted that Brussels' decision to deploy an EU civilian mission in Armenia has a transparent geopolitical background, which does not contribute to stability in the South Caucasus. The need for more consensus between Baku and Yerevan on this initiative was emphasized.