Ռուբինյանը ԵԽ պատգամավորների հետ մտքեր է փոխանակել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Սիլվի Գիյոմին եւ Ֆրանսուա Ալֆոնսին:
Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանը ԵԽ պատգամավորների խնդրանքով ներկայացրել է իրավիճակը տարածաշրջանում: ԱԺ փոխնախագահը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայ բնակչության առջեւ ծառացած հումանիտար մարտահրավերները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմանը եւ հայ ռազմագերիների հետ կապված խնդիրներին:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է տարածաշրջանում անվտանգություն ու կայունություն հաստատելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից ներդրվող ջանքերը:

Рубинян обменялся мнениями с депутатами Европарламента относительно процесса урегулирования армяно-турецких отношений
21 февраля вице-спикер НС Рубен Рубинян принял депутатов Европарламента Сильви Гийома и Франсуа Альфонса.
Приветствуя гостей, Рубен Рубинян по просьбе депутатов Совета Европы представил ситуацию в регионе. Вице-спикер НС рассказал о гуманитарных проблемах, с которыми столкнулось 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
На встрече говорилось о вторжении азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении и проблемах, связанных с армянскими военнопленными.
Состоялся обмен мыслями о процессе нормализации армяно-турецких отношений.
Рубен Рубинян особо отметил усилия международного сообщества по установлению безопасности и стабильности в регионе.