Այսօր Ղարաբաղյան շարժման սկզբնավորման 35-ամյակն է
Ընդառաջ գնալով մարզի հայ բնակչության ցանկություններին՝ 1988թ փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների մարզխորհրդի նստաշրջանը որոշում ընդունեց դիմել Ադրբեջանական ԽՍՀ, ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու և Հայաստանի կազմի մեջ ընդգրկելու խնդրով։
Փետրվարի 21-ին Երևան հասավ Արցախի պատվիրակությունը՝ ձեռքին ունենալով մարզխորհրդի որոշումը: Հանրահավաքի մասնակիցները որոշման մասին լուրն ընդունեցին բուռն ոգևորությամբ: Եվ իսկույն ձևավորվեց փետրվարյան հանրահավաքների առաջին և միակ պահանջը. Գերագույն խորհրդի արտահերթ նստաշրջան հրավիրել և անմիջապես դրականորեն արձագանքել իրենց ուղղված դիմումին։
Փետրվարի 25-ին և 26-ին Երևանի Թատերական հրապարակը, հարակից զբոսայգին և փողոցները լեցուն էին Երևանի և հանրապետության ողջ տարածքից ժամանած բնակչությամբ։ Մասնակիցների նման ահռելի թվով հանրահավաքներն աննախադեպ երևույթ էին ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ ԽՍՀՄ կյանքում՝ նրա ողջ պատմության ընթացքում:
Առաջին հանրահավաքների նախաձեռնողներից և մասնակիցներից մինչև Խորհրդային Միության առաջին դեմքը և աշխարհում որևէ մեկը չէին կարող պատկերացնել, թե ինչ ծավալ, ընդգրկում կստանա այդ շարժումը, առավել ևս՝ ինչպիսի ներգործություն կունենա ոչ միայն ԽՍՀՄ-ի, այլև՝ ընդհուպ աշխարհաքաղաքական զարգացումների, համաշխարհային պատմության ընթացքի վրա։

Today is the 35th anniversary of the beginning of the Karabakh movement
In the future to the wishes of the Armenian population of the region, on February 20, 1988, the session of the Regional Council of People's Deputies of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region adopted a decision to appeal to the Azerbaijani SSR, Nagorno-Karabakh, to withdraw from Azerbaijan and include it in Armenia.
On February 21, the Artsakh delegation arrived in Yerevan with the decision of the regional council in hand. The rally participants received the news about the decision with great enthusiasm. And immediately, the first and only demand of the February rallies was formed. To convene an extraordinary session of the Supreme Council and immediately respond positively to their appeal.
On February 25 and 26, Yerevan's Theater Square, the adjacent park, and the streets were full of people from Yerevan and the entire republic. Rallies with such a vast number of participants were an unprecedented phenomenon not only in the life of the Armenian people but in the life of the USSR throughout its entire history.
From the initiators and participants of the first rallies to the first person of the Soviet Union, no one in the world could imagine what volume and coverage that movement would have, and even more so, what influence it would have not only on the USSR but also on geopolitical developments and the course of world history.