Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանն անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերության հետագա խորացումը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված օրակարգի առաջ մղման համատեքստում ընդգծվել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ձևաչափի կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանն արժևորել է ԱՄՆ աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը և կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Մյունխենում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ներդրած ջանքերը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի, տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման գործում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակմանը՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմն առանց որևէ նախապայմանների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմը:

Ararat Mirzoyan and the newly appointed US ambassador referred to the process of regulating Armenian-Azerbaijani relations
On February 20, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, received the newly appointed US Ambassador to the Republic of Armenia, Christina Quinn, in connection with handing over a copy of her credentials.
Congratulating the ambassador on assuming the responsible position, Ararat Mirzoyan highlighted the further deepening of the Armenia-US partnership in areas of mutual interest. In advancing the agenda based on shared democratic values, the importance of the Armenia-US strategic dialogue format was emphasized.
Minister Mirzoyan appreciated the US support to strengthen institutional capacities in RA and promote democratic reforms of the government.
Issues related to regional security and stability were also discussed at the meeting.
I've referred to the latest developments in normalizing Armenia-Azerbaijan relations, including the tripartite meeting held in Munich.
The Armenian side highly appreciated the efforts invested by the USA, both in the bilateral format and as the co-chairing country of the OSCE Minsk Group, in establishing long-term peace in the region.
Referring to Azerbaijan's illegal blockade of Nagorno Karabakh, Ararat Mirzoyan emphasized that the Azerbaijani side should restore the regime of the Lachin Corridor established by the tripartite declaration of November 9 without any preconditions.