«Հայաստանն ու Ադրբեջանը հակամարտությունը լուծելու պատմական հնարավորություն ունեն»․ Բլինքեն
Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը իսկապես պատմական հնարավորություն ունեն ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունից հետո ապահովելու կայուն խաղաղություն: Այս մասին ՀՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
Նա հավելել է, որ կողմերը կրկին պատրաստ են ուշադրությունը սևեռել խաղաղ բանակցությունների վրա՝ այդ թվում ուղիղ զրույցի միջոցով։
«Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է այս ջանքերին աջակցելու համար՝ լինի դա անմիջապես մեր գործընկերների հետ, լինի նմանատիպ եռակողմ ձևաչափով, թե միջազգային այլ գործընկերների մասնակցությամբ»,- ընգծել է :

"Armenia and Azerbaijan have a historic opportunity to resolve the conflict," Blinken
We believe that Armenia and Azerbaijan have a truly historic opportunity to ensure lasting peace after more than 30 years of conflict. US Secretary of State Anthony Blinken announced this at the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
He added that the parties are again ready to focus on peace negotiations, including through direct talks.
"The United States is committed to supporting these efforts, whether directly with our partners, in a similar trilateral format, or with the participation of other international partners," he said.