«Գիտե՞ք ինչն է Ադրբեջանի խոսույթում մտավախություն առաջացնում՝ վրեժխնդրության քաղաքականությունը»․ վարչապետ
18 Փետրվարի, 23:00
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի համաժողովի շրջանակում մասնակցել է Հարավային Կովկասի հարցերով պանելային քննարկմանը՝ «Շարժե՞լ սարերը. Անվտանգության կառուցումը Հարավային Կովկասում» խորագրով: Քննարկմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտը:
Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Փաշինյանին քննարկումը վարողի կողմից ուղղված հարցերն ու պատասխանը.
Հարց - Պրն․ վարչապետ, կխնդրեմ մեկնաբանել ի՞նչ հետևանքներ է ունենում Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը Ձեր երկրի վրա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Կցանկանամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այս ձևաչափի կազմակերպման համար։ Համաձայն եմ, գուցե սա պատմական հանդիպում է, բայց կարևոր է հասկանալ այն պատմության կոնտեքստը, որն այս պահին կերտվում է, որովհետև մենք կարող ենք տարբեր արդյունքներ կամ հետևանքներ ունենալ, և ես կարծում եմ, մենք պետք է հետապնդենք արդյունք։ Սա մեր մոտեցումն է։
Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, գլոբալ անկայունությունը չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ մեր տարածաշրջանային իրավիճակի վրա, որովհետև գիտեք, որ արդեն տևական ժամանակ է ամբողջ միջազգային ուշադրությունը հասկանալիորեն սևեռված է Ուկրաինայի վրա, և դա մեր տարածաշրջանի համար նոր ռիսկեր է ստեղծում։ Շատ կարևոր է, որ մեր տարածաշրջանը նույնպես արժանանա միջազգային ուշադրության, որովհետև կարծում եմ, որ շատ ռիսկեր կան։
Ո՞րն է մեր մոտեցումը։ Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին, որովհետև հավատում ենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքները, անկախ դատական համակարգը կբարելավեն իրավիճակը մեր տարածաշրջանի շուրջ։ Կարծում ենք, որ սա շահավետ է ողջ տարածաշրջանի համար, իսկ մեզ համար շատ կարևոր է՝ աշխատանքի մեր մասն անելու առումով։
Հարց - Պարոն Փաշինյան, Դուք հիմա նաև Թուրքիային եք օգնում այս սարսափելի երկրաշարժի հետ կապված։ Ի՞նչ եք կարծում, կա՞ն արդյոք հարաբերությունների բարելավման հեռանկարներ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։ Հնարավո՞ր է, որ այս սարսափելի աղետն առիթ հանդիսանա ձեր հարաբերություններում փոփոխության համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Գիտեք, Թուրքիա հումանիտար օգնություն ու փրկարարներ ուղարկելու որոշման հիմքում մենք ունեինք միայն մարդասիրական շարժառիթներ, քանի որ մեր հարևանությամբ միլիոնավոր մարդիկ էին տառապում, բայց այս ընթացքում մենք թուրքական կառավարությունից բավականին դրական ռեակցիայի ականատես եղանք, և եթե այս քայլն ունենա նաև քաղաքական հետևանքներ, դա կլինի էլ ավելի լավ։ Բայց մեր սկզբնական շարժառիթը զուտ մարդասիրական էր, և ինչպես մենք հայտարարել էինք, պատրաստ ենք ցուցաբերել այնքան մարդասիրական օգնություն, որքան մեր հնարավորությունները ներում են, և մենք պատրաստ ենք դա անել։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական երկխոսությանը, անկեղծ ասած, մինչև երկրաշարժը մենք արդեն հաստատել էինք քաղաքական երկխոսություն հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով, և ես կարծում եմ, այդ երկխոսությունը շատ կարևոր է։ Ես նկատի ունեմ համապատասխան մթնոլորտ ստեղծելու առումով, որտեղ այս որոշումները կայացվեցին։ Եվ մենք կարծում ենք, որ այս մարդասիրական երկխոսության կոնտեքստում քաղաքական որոշումներ կայացնելու հնարավորություններն էլ ավելի բարձր կլինեն։ Մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել և կարծում ենք, որ դիվանագիտական կապերի հաստատումը Թուրքիայի հետ և մեր սահմանի բացումը շատ դրական ազդեցություն կունենան ոչ միայն մեր տարածաշրջանային իրավիճակի հետ կապված, այլ նաև միջազգային իրավիճակի առումով։
Հարց - Այժմ ուզում եմ վերադառնալ հարցին, որի մասին նախագահ Ալիևն ակնարկեց սկզբում։ Խոսքը պատերազմի մասին է, որ սկսվեց երկու տարի առաջ, և հիմա էլ մենք տեսնում ենք մի իրավիճակ, որը դեռևս շարունակում է մնալ ճգնաժամային։ Մենք այստեղ բանակցություններ չենք վարում, բայց միջազգային հանրությունը մտահոգված է հումանիտար իրավիճակով, և մենք, բոլորն ինչպես հետևում են Թուրքիայում հումանիտար իրավիճակին, այդպես էլ հետևում են այնտեղ առկա խնդրին։ Դրսից մենք տեսնում ենք Լաչինի միջանցքը շրջափակված է։ Պարոն վարչապետ, կցանկանայի մի փոքր խոսեիք վստահության ամրապնդման ջանքերի մասին։ Մենք, իհարկե, կցանկանայինք տեսնել լարվածության անկում փոքր քայլերի միջոցով, որը կմոտեցնի այս հակամարտության լուծմանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Դուք իրավացի եք։ Արդեն 70 օր է, որ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է։ Դժբախտաբար, հիմա Լեռնային Ղարաբաղում առկա է հումանիտար ճգնաժամ, ինչպես նաև էներգետիկ ճգնաժամ, որովհետև էլելտրաէներգիայի մատակարարումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ կասեցված է, գազի մատակարարումը նույնպես կասեցված է, և մենք հաշվել ենք, որ վերջին 70 օրվա ընթացքում գազի մատակարարումը կասեցվել է առնվազն 10 անգամ, և սա խնդիր է, որն արժանի է ուշադրության։ Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է. 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում մենք ունենք շատ կոնկրետ կետեր Լաչինի միջանցքի հետ կապված, և համաձայն արդ հայտարարության, Ադրբեջանի և ռուս խաղաղապահների պարտականությունն է Լաչինի միջանցքը բաց պահել, բայց հիմա, դժբախտաբար, մենք ունենք բացարձակապես այլ իրավիճակ։ Մենք կարծում ենք, որ միջազգային ուշադրությունը պետք է սևեռված լինի այս իրավիճակի վրա, որովհետև մտավախություն ունենք, որ այս իրավիճակի շարունակականությունը կարող է պատճառել անդառնալի հումանիտար հետևանքներ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար։
Հարց - Ինչպես ասացի, այստեղ բանակցություններ չենք վարում, բայց կցանկանայի վարչապետ Փաշինյանին հնարավորություն տալ արձագանքել նախագահ Ալիևին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին՝ նախագահը նշեց եռակողմ հայտարարության մասին, և այդ հայտարարությունում առկա է Լեռնային Ղարաբաղը, և այս փաստաթղթի տակ առկա է Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը։
Եվ մենք ունենք Լաչինի միջանցքը, որը պետք է ազատորեն գործեր։ Ի դեպ, համաձայն այդ եռակողմ հայտարարության, Լաչինի միջանցքը պետք է լիներ Ադրբեջանի վերահսկողությունից դուրս, և սա համաձայն Ադրբեջանի նախագահի ստորագրության: Վերջերս Լեռնային Ղարաբաղից մի խումբ հայ երեխաներ փորձում էին ուղևորվել Լաչինի միջանցքով և նրանց կանգնեցրեցին. որոշ դիմակավորված ադրբեջանցիներ ներխուժեցին ավտոբուսի ներս, որտեղ երեխաները ճչում էին։ Սա Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերջին փորձն էր ազատորեն տեղաշարժվել Լաչինի միջանցքով։
Նախագահ Ալիևը նշեց քանդված մզկիթների մասին։ Կցանկանայի նշել, որ 2017թ.-ին Ադրբեջանում մի քանի մզկիթներ քանդվել են նոր ճանապարհներ կառուցելու համար։ Իմիջիայլոց, Խորհրդային տարիներին Ադրբեջանում 1560 մզկիթներ են քանդվել, և դա սովորական բան էր Խորհրդային Միության համար։ Հայաստանում նույնպես քանդվել են եկեղեցիներ և մզկիթներ։ Գիտեք, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը չպետք է վճարեն Խորհրդային տարիների պարտքը։ Դա շատ վտանգավոր խոսույթ է, որովհետև ես մտավախություն ունեմ, այնպիսի տպավորություն է, որ Ադրբեջանն այս ամբողջ իրավիճակին փորձում է հաղորդել կրոնական կոնտեքստ։ Դա շատ վտանգավոր է։ Չկա որևէ կրոնական կոնտեքստ այս հակամարտությունում։
Եվ իմիջիայլոց, մեր երկրում մենք ունենք մահմեդական փոքրամասնություն, և ունենք գործող մզկիթ, սա է իրականությունը։ Գիտե՞ք ինչն է Ադրբեջանի խոսույթում մտավախություն առաջացնում. նրա հռետորաբանությունը տպավորություն է ստեղծում, և գուցե այդպես էլ կա, որ Ադրբեջանը որդեգրել է վրեժխնդրության քաղաքականություն: Հնարավոր է` դա է Ադրբեջանի քաղաքականությունը։ Բայց ինչպես նշվեց, մենք շատ բարդ պատմություն ունենք, և ես հենց նոր ասացի, որ այո՛, գուցե սա պատմական հանդիպում է, բայց ի՞նչ նպատակով ենք մենք ցանկանում դա օգտագործել։ Անհանդուրժողականություն, ատելություն բորբոքելո՞ւ, ագրեսիվ հռետորաբանություն մեր տարածաշրջանու՞մ, թե հակառակը՝ օգտագործել այս հարթակը` իրավիճակը բարելավելու համար։
Մենք կարծում ենք, որ այս հարթակը պետք է օգտագործել կառուցողական մտադրություններով։ Իհարկե, մենք հիմա կարող ենք թշնամության մասին շատ պատմություններ պատմել, բայց ո՞րն է ղեկավարների դերը՝ խորացնե՞լ այդ թշնամանքը, թե՞ օգտագործել մեր հնարավորությունները, մեր մանդատները։ Ես հպարտ եմ որ ես, մեր Կառավարությունը, նույնիսկ աղետալի պատերազմից հետո կարողացավ մեր երկրում անցկացնել ազատ, ժողովրդավարական ընտրություններ, որն ամբողջ աշխարհի կողմից ճանաչվեց որպես ազատ և ժողովրդավարական, թափանցիկ և մրցունակ։ Եվ ինչպես ասացի, մեր տեսանկյունից, լուծումը ժողովրդավարությունն է, լուծումը թափանցիկությունն է, լուծումը երկխոսությունն է, լուծումը հարգանքն է բոլոր երկրների հանդեպ։ Եվ մենք պատրաստ ենք աշխատել այդ ուղղությամբ։ Շնորհակալություն։
Հարց - Պարոն վարչապետ, Դուք մի քանի անգամ նշել եք, որ ՀԱՊԿ-ն այնքան էլ արդյունավետ չէ այս պահին, և հարց է բարձրացվում, որ Հայաստանը կարող է լքել այն։ Կխնդրեի մեկնաբանել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, մենք որոշակի մտահոգություններ ունենք ՀԱՊԿ-ի հետ կապված, և այդ մտահոգությունները հանրային են եղել: Մենք այդ հարցերը բարձրացրել ենք մեր գործընկերների մոտ, փաստացիորեն հանրայնացրել ենք, և մտահոգությունները դեռ առկա են: Աշխատում ենք այդ հարցերին, մտահոգություններին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։

"Do you know what causes fear in Azerbaijan's discourse: the politics of revenge?" prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan took part in the panel discussion on South Caucasus issues within the framework of the Munich conference: "Move the mountains? "Building security in the South Caucasus." Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and OSCE Secretary General Helga Schmidt also participated in the discussion.
Below are the questions and answers addressed to Prime Minister Pashinyan by the moderator of the discussion.
Question - Mr. Prime Minister, I would like to ask you to comment on the consequences of Russia's war against Ukraine on your country.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Thank you. Thank you for organizing this format. I agree this is a historihistoricg, but it is importaessentialerstand the context of the history that is made at this moment because we can have different results or consequences, and we should pursue a result. This is our approach.
As for your question, global instability cannot positively impact our regional situation because you know that for a long time now, all international attention has been understandably focused on Ukraine, which creates new risks for our region. Our area must also receive international attention because there are many risks.
What is our approach? We remain committed to our democratic reform agenda because we believe that democratic reforms, the development of democratic institutions, the rule of law, human rights, and an independent judiciary will improve the situation around our region. This benefits the entire area and is very important for us in doing our part.
Question - Mr. Pashinyan, you are now also helping Turkey with this terrible earthquake. Do you think there are prospects for improving relations between Armenia and Turkey? Will this dreadful disaster be an occasion for a change in your relationship?
Prime Minister Nikol Pashinyan - Thank you. We had only humanitarian motives behind the decision to send humanitarian aid and rescuers to Turkey because millions of people in our neighborhood were suffering. Still, during this time, we witnessed a very positive reaction from the Turkish government, and if this move has political consequences, it will be even better. But our initial motive was purely humanitarian. As we stated, we are ready to provide as much humanitarian aid as our capabilities allow, and we are prepared to do it.
As for political dialogue before the earthquake, we had already established a political dialogue through special representatives, and that conversation is critical. I mean creating an appropriate atmosphere in which these decisions were made. And the possibilities of making political decisions in the context of this humanitarian dialogue will be even higher. We are ready to move forward, and the establishment of diplomatic relations with Turkey and the opening of our border will have a very positive effect not only in terms of our regional situation but also in terms of the international situation.
Question - Now, I want to return to the question that President Aliyev alluded to at the beginning. We are talking about a war that started two years ago, and now we see a critical situation. We are not conducting negotiations here, but the international community is concerned about the humanitarian crisis, and we, like everyone else, follow the humanitarian crisis in Turkey, so we follow the existing problem there. From the outside, we see that Lachin's corridor is blocked. Mr. Prime Minister, I would like you to discuss the efforts to strengthen confidence. Of course, we would like to see a decrease in tension through small steps that will bring us closer to resolving this conflict.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Thank you. You are right. Lachin Corridor has been blocked for 70 days. Unfortunately, there is now a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, as well as an energy crisis, because the electricity supply to Nagorno-Karabakh is suspended, the gas supply is also stopped, and we have counted that the gas supply has been arrested at least ten times in the last 70 days, and this is a problem that deserves attention. Our position is as follows. In the trilateral statement of November 9, 2020, we have particular points regarding the Lachin Corridor. According to the current report, it is the responsibility of Azerbaijan and Russian peacekeepers to keep the Lachin Corridor open. Still, now, unfortunately, we have a completely different situation. International attention should be focused on this situation because we fear that the continuation of this situation may cause irreversible humanitarian consequences for the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Question - As I said, we are not conducting negotiations here, but I would like to allow Prime Minister Pashinyan to respond to President Aliyev.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Thank you. As for Nagorno Karabakh, the president mentioned the tripartite declaration, and Nagorno Karabakh is present in that declaration. The signature of the President of Azerbaijan is current under this document.
And we have the Lachin Corridor, which was supposed to operate freely. By the way, according to that tripartite declaration, the Lachin Corridor was supposed to be outside the control of Azerbaijan, and this was according to the signature of the President of Azerbaijan. Recently, a group of Armenian children from Nagorno-Karabakh tried to travel through the Lachin Corridor and were stopped. Some masked Azerbaijanis broke into the bus, where the children were screaming. This was the last attempt of Nagorno-Karabakh Armenians to move freely through the Lachin Corridor.
President Aliyev mentioned the destroyed mosques. I want to note that in 2017, several mosques were demolished in Azerbaijan to build new roads. By the way, during the Soviet years, 1560 mosques were destroyed in Azerbaijan, a common thing for the Soviet Union. Churches and mosques were also destroyed in Armenia. You know, the Armenians of Nagorno-Karabakh should not pay the debt of the Soviet years. It is a very dangerous speech because I am afraid Azerbaijan is trying to give a religious context to this situation. It is hazardous. There is no religious context in this conflict.
And by the way, we have a Muslim minority in our country and a functioning mosque; this is the reality. Do you know what causes fear in Azerbaijan's speech? His rhetoric creates the impression, and perhaps it is, that Azerbaijan has adopted a policy of revenge. This may be Azerbaijan's policy. But as mentioned, we have a very complicated history, and I just said, yes, maybe this is a historic meeting, but for what purpose do we want to use it? To stir up intolerance, hatred, and aggressive rhetoric in our region, or on the contrary, to use this platform to improve the situation?
This platform should be used with constructive intentions. Of course, we can now tell many stories about hostility, but what is the role of leaders: to deepen that enmity or to use our opportunities, our mandates? I am proud that our Government, even after the catastrophic war, was able to hold free, democratic elections in our country, which were recognized by the whole world as free and democratic, transparent and competitive. And as I said, from our point of view, the solution is a democracy, the answer is transparency, the key is dialogue, and the solution is respect for all countries. And we are ready to work in that direction. Thank you.
Question - Mr. Prime Minister, you have mentioned several times that the CSTO could be more effective at the moment, and the question is raised that Armenia can leave it. I would like to comment.
Prime Minister Nikol Pashinyan - We have specific concerns regarding CSTO, which have been public. We have raised these issues with our colleagues and made them public, but the problems remain. We are working towards finding solutions to those questions and concerns.