Հայաստանի և Խորվաթիայի վարչապետները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները
18 Փետրվարի, 15:24
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հանդիպումը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վերջերս տեղի է ունեցել Խորվաթիայի ԱԳ նախարարի առաջին այցը Հայաստան, ինչը երկկողմ հարաբերություններում ունի պատմական նշանակություն: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ այսօրվա հանդիպումը ևս նոր ազդակ կհաղորդի հայ-խորվաթական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Խորվաթիայի վարչապետը նշել է, որ իր գլխավորած կառավարությունը ևս շահագրգիռ է ընդլայնելու փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծվել է հումանիտար ճգնաժամ, արդեն ավելի քան մեկ ամիս է Ադրբեջանն արգելափակել է նաև էլեկտրամատակարարումը, լուրջ խնդիրներ են առկա գազի մատակարարման հետ կապված: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` այս ամենն առաջացնում է ոչ միայն հումանիտար, այլ նաև բնապահպանական ճգնաժամ: Խնդրի լուծման հարցում վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության հասցեական ու հետևողական արձագանքը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և ընդգծել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդման կարևորությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը Խորվաթիայի իր գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան: Հրավերը սիրով ընդունվել է:

The Prime Ministers of Armenia and Croatia discussed bilateral cooperation and developments in the region
A meeting between the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, and the Prime Minister of Croatia, Andrej Plenkovic, was held within the framework of the Munich Security Conference.
Nikol Pashinyan noted that the first visit of the Croatian Foreign Minister to Armenia took place recently, which has historical significance in bilateral relations. The Prime Minister expressed hope that today's meeting will give a new impetus to further developing and strengthening Armenian-Croatian ties.
The Prime Minister of Croatia noted that the government he headed is also interested in expanding cooperation with Armenia in various fields.
Next, the interlocutors referred to the current situation in the South Caucasus, the developments taking place around Nagorno-Karabakh.
Prime Minister Pashinyan noted that due to Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, a humanitarian crisis has arisen in Nagorno-Karabakh; Azerbaijan has also blocked the electricity supply for more than a month, and there are severe problems with the gas supply. According to Nikol Pashinyan, this causes both a humanitarian and an environmental crisis. The prime minister emphasized the international community's direct and consistent response to the issue.
The parties also referred to the activities of the European Union civilian mission in Armenia and emphasized the importance of strengthening stability and peace in the region.
Prime Minister Pashinyan invited his Croatian counterpart on an official visit to Armenia. Just to let you know, the invitation was graciously accepted.