Ուրբաթ, 24 Մարտի 2023
Միրզոյանը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարչի տեղակալին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի իրավիճակը
18 Փետրվարի, 16:16
Փետրվարի 18-ին Մյունխենում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ/USAID) կառավարչի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Էրին Էլիզաբեթ ՄըկՔիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցերը և հետագա փոխգործակցության հեռանկարները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԱՄՆ և մասնավորապես, ԱՄՆ ՄԶԳ դերը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցություն ցուցաբերելու գործում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտագությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցացկին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչության առջև ծառացած հումանիտար մարտահրավերները: Այս համատեքստում ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային համապատասխան մարմինների անարգել հումանիտար հասանելիության հրամայականը:

Мирзоян представил ситуацию Лачинского коридора заместителю управляющего Агентства США по международному развитию
18 февраля в Мюнхене министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с заместителем директора Агентства США по международному развитию (USAID) по делам Европы и Евразии Эрин Элизабет Макки.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с программами, реализуемыми USAID в Армении, и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул роль США и, в частности, USAID в развитии институционального потенциала в Армении и оказании поддержки демократическим реформам правительства Республики Армения.
Также были затронуты вопросы, связанные с региональной безопасностью и стабильностью.
Арарат Мирзоян представил собеседнику гуманитарные проблемы, с которыми столкнулось 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте была подчеркнута необходимость беспрепятственного гуманитарного доступа соответствующих международных органов в Нагорный Карабах.