Մյունխենում Փաշինյան-Ալիև հանդիպում այս պահին նախատեսված չէ
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման վերաբերյալ այս պահին  պայմանավորվածություն չկա. այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Եթե նման հանդիպում նախատեսվի, մենք կտեղեկացնենք»,- հայտնեցին գերատեսչությունից։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 16-19-ն աշխատանքային այցով մեկնել է Մյուխեն: Վարչապետը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը: Համաժողովի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ մի շարք հանդիպումներ կունենա արտերկրի գործընկերների հետ:

A meeting between Pashinyan and Aliyev in Munich is currently not planned
Right now, there is no agreement regarding the meeting between the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, within the framework of the Munich Security Forum. Radar Armenia learned about this from the Prime Minister's Office's Information and Public Relations Department.
"If such a meeting is planned, we will inform," the department informed.
Just to remind you, RA Prime Minister Nikol Pashinyan left for Munich on a working visit on February 16-19. The Prime Minister will participate in the official opening ceremony of the Munich Security Conference. Within the framework of the conference, Nikol Pashinyan will have a series of bilateral meetings with foreign partners.