Որոշում կա արագացնել երկխոսության գործընթացը
Նա նշել է, որ այցի և քննարկումների թեման Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժն էր և դրան Հայաստանի արձագանքը, ուղարկած հումանիտար օգնությունը, փրկարարների գործողությունները․ «Պետք է փաստեմ, որ թուրքական կողմը՝ թե՛ կենտրոնական իշխանությունների, թե՛ տեղական վարչակազմերի, թե՛ բնակչության արձագանքի մակարդակով, գնահատանք էր դրսևորում»,- ասաց Միրզոյանը՝ նշելով, որ թուրքական կողմը տարբեր մակարդակներում իր երախտագիտությունն է հայտնել ՀՀ-ին։
Նախարարը նաև նշել է, որ Թուրքիայում քննարկվել են նաև երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր. «Ձեռք են բերվել նաև կոնկրետ պայմանավորվածություններ։ Ինչպես թուրք գործընկերը տեղեկացրեց, ես էլ կարող եմ փաստել՝ որոշում կա արագացնել երկխոսության և վերջնական սահմանների բացման գործընթացը։ Մեր փրկարարները կվերադառնան ցամաքային սահմանով, ինչպես օգնության երկրորդ խմբաքանակն էր գնացել։ Հայտարարվեց, որ համատեղ աշխատանքներ կիրականացնենք Անիի պատմական կամրջի վերականգնման ուղղությամբ և մինչև զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը կաշխատենք տալ երրորդ երկրների քաղաքացիների և երկու երկրների՝ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիների համար սահմանի հատման մեկնարկը ցամաքով»։
Արձագանքելով ԱԳ նախարարի խոսքերին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ փաստել է՝ հայկական կողմի գործողություններն առաջին հերթին հումանիտար շարժառիթ են ունեցել. «Բացարձակապես անընդունելի եմ համարում քննադատությունները, որ մեր հասցեին հնչում են. չեմ կարող պատկերացնել մի իրավիճակ, երբ դռնից այն կողմ միլիոնավոր մարդիկ աջակցության կարիք ունեն բնական աղետի պարագայում, և որևէ մեկը կարող է անտարբեր մնալ դրան»։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, Փաշինյանը շեշտել է՝ ՀՀ-ն ընդգծել է տարածաշրջանում հարաբերությունների որակը փոխելու տեսլականը. «Անկեղծ, շատ եմ ցավում, որ նման մթնոլորտային փոփոխություն տեղի է ունենում այսպիսի աննախադեպ աղետի պարագայում։ Բայց նաև օբյեկտիվորեն՝ մարդկային ողբերգությունը մարդկանց ավելի հասկանալի է դարձնում միմյանց համար։ Հույս ունեմ, որ իսկապես սա կարող է մի նոր ելակետ դառնալ տարածաշրջանում ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների հաստատման համար»։
Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ Անիի կամրջի համար ՀՀ-ն էսքիզային նախագիծ է պատրաստել, և սա կարող է սիմվոլիկ դառնալ։

There is a decision to speed up the dialogue process
He noted that the topic of the visit and discussions was the earthquake in Turkey and Armenia's response to it, the humanitarian aid sent, and the actions of the rescuers; "I must state that the Turkish side showed appreciation both in terms of the response of the central authorities, local administrations, and the population," said Mirzoyan, noting that the Turkish side expressed its gratitude to RA at various levels.
The minister also noted that issues related to bilateral relations were also discussed in Turkey, "Specific agreements have also been reached. As the Turkish colleague informed me, I can confirm that there is a decision to speed up the dialogue process and open the final borders. As the second batch of aid left, our rescuers will return through the land border. It was announced that we would carry out joint work on the restoration of the historical bridge of Ani, and we will try to start border crossing by land for citizens of third countries and citizens of both countries with diplomatic passports before the start of the tourist season."
Responding to the words of the Foreign Minister, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the actions of the Armenian side had a humanitarian motive, "I consider the criticisms directed at us unacceptable. I can't imagine a situation where millions of people across the door need support in a natural disaster, and anyone can be indifferent to it."
Regarding Armenian-Turkish relations, Pashinyan stressed that RA emphasized changing the quality of regional links: "Honestly, I am very sorry that such an atmospheric change is taking place in the event of such an unprecedented disaster. But also, objectively, human tragedy makes people more understanding of each other. I hope this can become a new starting point for establishing relations between Armenia and Turkey in the region."
Pashinyan stated that RA had prepared a sketch project for the Ani bridge, which can become symbolic.