«Կրկին արտահայտում եմ խաղաղության հաստատման պայմանագիրն օր առաջ ստորագրելու հանձնառությունը». Նիկոլ Փաշինյան
Մինչ նիստի օրակարգի քննարկումը, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին և Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքներին:
Երեկ, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման 66-րդ օրը Ադրբեջանը վերականգնել է Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարումը: Բայց երկու ժամ անց կրկին փակել է գազատարը:
Հիշեցնեմ, որ նախորդ անգամ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազ մատակարարող խողովակը փակել էր փետրվարի 7-ին, իսկ դրանից առաջ բացել էր հունվարի 29-ին: 2023 թվականի հունվարի 9-ից արգելափակված է Լեռնային Ղարաբաղի էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ էր սկսվել, էներգետիկ բլոկադայի հետևանքով հումանիտար ճգնաժամն ավելի է սրվել և զուգահեռ ծավալվում է բնապահպանական ճգնաժամ, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը բնակարանները տաքացնելու և այլ կենցաղային կարիքների համար ստիպված է փայտ օգտագործել, ինչի համար անտառներ են հատվում: Սա, ըստ էության, անվիճարկելի ապացույցն է այն բանի, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման բնապահպանական մոտիվները մտացածին են, և Ադրբեջանի գործողություններն ունեն մի նպատակ՝ ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը էթնիկ զտման ենթարկելու քաղաքականությունը:
Եթե մինչև հիմա միջազգային հանրությունը թերահավատորեն էր վերաբերվում մեր այս պնդմանը, հիմա ժամանակի հետ սա ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում: Պատահական չէ, որ Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի միջազգային ինստիտուտը Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման և Ադրբեջանի ղեկավարության հռետորաբանության վերաբերյալ վերջին երեք ամսում երեք անգամ հայտարարությամբ է հանդես եկել: Նմանօրինակ վերջին հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է 2023 թվականի հունվարի 18-ին, Լեմկինի ինստիտուտը համաշխարհային առաջնորդներին խնդրում է լրջորեն վերաբերվել Լեռնային Ղարաբաղում հայերի ցեղասպանության սպառնալիքին:
Այս ահազանգն ամբողջ աշխարհում պետք է ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի ահագնանա, և այս ուղղությամբ ջանքերի գործադրումը պետք է լինի շարունակական:
Հայաստանի Հանրապետությունը երեկ ավարտել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքները, և մեր առաջարկները փոխանցված են ադրբեջանական կողմին: Այսինքն՝ առաջարկներ ասելով՝ պետք է նկատի ունենալ ամբողջական փաստաթղթի նախագիծը մեր առաջարկներով: Փաստաթուղթը փոխանցել ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին:
Մենք նախագծի վրա աշխատում ենք հետևյալ տրամաբանությամբ. ստանալ մի փաստաթուղթ, որը ցանկացած պահի պատրաստ ենք ստորագրել: Հասկանալի է, իհարկե, որ այդ փաստաթուղթը պիտի ընդունելի լինի նաև Ադրբեջանի համար, և մենք հույս ունենք, որ արդեն երեք փուլ բանակցությունների արդյունքում նկատված որոշակի առաջընթացը հնարավոր կլինի զարգացնել: Մեր տեսլականը հետևյալն է. փաստաթուղթը պետք է պարունակի պայմանավորվածությունների այնպիսի տրամաբանություն, հակակշիռների և զսպումների այնպիսի գործուն համակարգ, որը կբացառի տևական և կայուն խաղաղության խաթարման որևէ սցենար: Սրա իմաստն այն է, որ փաստաթղթի ստորագրումը չվերակերպվի պատերազմի արդեն խաղաղության պայմանագրի հիման վրա: Սա աբսուրդ է հնչում, բայց կարող է լինել նաև այսպիսի սցենար, այլ ընդհակառակը՝ իսկապես նշանակի տևական խաղաղություն:
Կրկին արտահայտում եմ՝ խաղաղության հաստատման այնպիսի պայմանագիրը, որը տևական և կայուն խաղաղության երաշխիք կդառնա, ահա, այսպիսի պայմանագիրն օր առաջ ստորագրելու մեր կառավարության և անձամբ իմ հանձնառությունը: Ինչպես նախկինում բազմից ասել եմ, ես պատրաստ եմ վերցնել և կրել այդպիսի պատասխանատվություն: Շնորհակալություն»:

Before discussing the session's agenda, the Prime Minister made a speech in which he referred to the situation in Nagorno-Karabakh due to the closure of the Lachin Corridor and the work of the next phase of the peace treaty with Azerbaijan.
Yesterday, on the 66th day of the illegal blockade of the Lachin Corridor, Azerbaijan restored the natural gas supply to Nagorno Karabakh. But two hours later, the gas pipeline was closed again.
The last time Azerbaijan closed the pipeline supplying natural gas to Nagorno-Karabakh was on February 7; it opened on January 29. From January 9, 2023, the electricity supply to Nagorno Karabakh has been blocked.
As a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor, a humanitarian crisis began in Nagorno-Karabakh; as a result of the energy blockade, the humanitarian situation has worsened, and an environmental problem is unfolding in parallel because the population of Nagorno-Karabakh has to use wood for heating their apartments and other household needs, for which forests are cut down. This is, in fact, incontrovertible proof that the environmental motives behind the blockade of the Lachin Corridor are fictitious, and Azerbaijan's actions have the purpose of completing the policy of ethnic cleansing of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
If until now, the international community was skeptical about this claim of ours, now, with time, this is becoming more and more obvious. It is no coincidence that the Lemkin International Institute for the Prevention of Genocide issued a statement three times in the last three months regarding the illegal blockade of the Lachin Corridor and the rhetoric of the Azerbaijani leadership. In the latest such report, published on January 18, 2023, the Lemkin Institute asks world leaders to take the threat of the Armenian genocide in Nagorno-Karabakh seriously.
This alarm worldwide must grow louder daily, and efforts in this direction must continue.
Yesterday, the Republic of Armenia completed the work on the next phase of the draft peace and relations establishment agreement with Azerbaijan, and our proposals have been forwarded to the Azerbaijani side. In other words, by recommendations, we mean a complete draft document with our suggestions. We also delivered the paper to the co-chairing countries of the OSCE Minsk Group.
We are working on the project according to the following logic. Please send us a document that we are ready to sign any time. This document should be acceptable to Azerbaijan as well. We plan to develop specific progress observed as a result of three rounds of negotiations. Our vision is as follows. The document should contain a logic of arrangements, such as an adequate checks and balances system that would exclude any disruption of lasting and stable peace. The document's signing does not turn into a war based on an already peaceful treaty. This sounds absurd, but it can also be such a scenario; on the contrary, it means lasting peace.
Once again, I express the commitment of our government and myself to sign such a peace agreement, which will guarantee lasting and stable peace. As I have said, I am ready to take on and bear such responsibility. Thank you."