Ունենք համաձայնություններ մի շարք հարցերում
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե բնական աղետներն ու դրանց ծավալները դուրս են գալիս պետությունների սահմաններից՝
«Նախևառաջ, Հայաստանի Հանրապետության անունից ևս մեկ անգամ ցավակցություն եմ հայտնում ավերիչ երկրաշարժին զոհ գնացած բազմահազար մարդկանց ընտանիքներին, Թուրքիայի ժողովրդին ու կառավարությանը և շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում բոլոր վիրավորներին:
Իմ ժողովրդի պատմության ամենադառը էջերից մեկը 1988թ․ Սպիտակի կործանիչ երկրաշարժն էր, և այսօր մեզ համար խորթ չէ այն վիշտը, որն այցելել է Թուրքիայի հազարավոր ընտանիքներին։
Նմանօրինակ բնական աղետներն ու դրանց ծավալները դուրս են գալիս պետությունների սահմաններից՝ դառնալով համամարդկային ողբերգություններ։ Եվ աշխարհը դրանք հաղթահարելու համար պետք է գործի միասնական ճակատով։ Ես հավատացած եմ, որ միջազգային հանրությունը մոլորակի որևէ կետում տեղի ունեցող որևէ հումանիտար ճգնաժամի պարագայում չպետք է անտարբեր մնա։ Եվ հենց այս սկզբունքով էր, որ ՀՀ կառավարությունն աղետալի երկրաշարժից անմիջապես հետո որոշում կայացրեց Թուրքիա ուղարկել փրկարարներ և հումանիտար օգնություն։
Շնորհակալ եմ պարոն Չավուշօղլուին մեր փրկարարների հասցեին և, ընդհանուր առմամբ, հայկական ներկայության ու աջակցության կապակցությամբ արտահայտած գնահատանքի խոսքերի համար:
Շատ ուրախ եմ, որ մեր փրկարարներին՝ իրենց գործընկերների հետ համագործակցությամբ հաջողվել է անել ամենակարևորն այս իրավիճակում՝ փրկել մարդկային կյանքեր:
Խորհրդանշական եմ համարում նաև, որ շաբաթ օրը շուրջ երեսուն տարի փակի տակ գտնվող հայ-թուրքական սահմանը բացվեց՝ Ադիյաման ուղևորվող հումանիտար օգնությամբ բարձված հայկական բեռնատարների համար: Նույնը տեղի ունեցավ երեկ երեկոյան, և ժամեր անց հումանիտար օգնության հերթական խմբաքանակը կհասնի Ադիյաման:
Մեր այսօրվա հանդիպումը, իհարկե, պայմանավորված է բազում կյանքեր խլած աղետով, սակայն, այս դժվարին պահին գտնվելով Թուրքիայում, ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ վերահաստատել տարածաշրջանում խաղաղություն կառուցելու և, մասնավորապես, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացման հարցում Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը և ձգտումը։
Ուզում եմ տեղեկացնել, ինչպես նախարար Չավուշօղլուն քիչ առաջ արեց, որ այսօր մենք քննարկել ենք այս գործընթացին վերաբերող որոշ դետալներ, ունենք համաձայնություն համատեղ ջանքերով վերանորոգել Անիի կամուրջը, ինչպես նաև հոգ տանել համապատասխան ենթակառուցվածքների մասին՝ սահմանի ամբողջական բացմանն ընդառաջ»,- ասել է նա:

У нас есть договоренности по ряду вопросов
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил на встрече с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу, что стихийные бедствия и их масштабы выходят за рамки государств.
« Прежде всего, от имени Республики Армения еще раз выражаю соболезнования семьям тысяч людей, погибших в результате разрушительного землетрясения, народу и правительству Турции, и желаю скорейшего выздоровления всем раненым.
Одна из самых горьких страниц в истории моего народа была в 1988 году. Это было разрушительное Спитакское землетрясение, и сегодня нам не чуждо горе, которое постигло тысячи семей в Турции.
Подобные стихийные бедствия и их масштабы выходят за пределы государств, становясь всеобщими трагедиями. И мир должен работать единым фронтом, чтобы преодолеть их. Убежден, что международное сообщество не должно оставаться равнодушным в случае возникновения любого гуманитарного кризиса в любой точке планеты. Именно по этому принципу правительство РА приняло решение направить спасателей и гуманитарную помощь в Турцию сразу после катастрофического землетрясения.
Благодарю господина Чавушоглу за слова признательности нашим спасателям и в целом армянскому присутствию и поддержке.
Я очень рад, что нашим спасателям во взаимодействии с коллегами удалось сделать самое главное в этой ситуации: спасти человеческие жизни.
Я также считаю символичным, что в субботу армяно-турецкая граница, закрытая уже тридцать лет, была открыта для армянских грузовиков с гуманитарной помощью, следующих в Адыяму. То же самое произошло прошлой ночью, а через несколько часов в Адияму прибудет еще одна партия гуманитарной помощи.
Уважаемые участники,
Безусловно, наша сегодняшняя встреча обусловлена ​​катастрофой, унесшей множество жизней, однако, находясь в Турции в этот непростой момент, я еще раз хочу подтвердить важность построения мира в регионе и, в частности, полного урегулирования отношений с Турцией, установление дипломатических отношений и полное установление границы между Арменией и Турцией. Готовность и стремление Республики Армения относительно открытия.
Хочу сообщить, как это сделал некоторое время назад министр Чавушоглу, что сегодня мы обсудили некоторые детали, связанные с этим процессом, у нас есть договоренность отремонтировать мост через Ани совместными усилиями, а также позаботиться о соответствующей инфраструктуре до полного открытия границы", - сказал он .