ԵՄ դիտորդական առաքելությունը որևէ մեկի դեմ ուղղված չէ. Արթուր Հովհաննիսյան
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդների տեղակայման որոշմանը։
Նրա խոսքով, իշխանությունների քայլերը ՀՀ պետական շահերից են բխում. «ՀՀ իշխանությունները ելնում են ՀՀ պետական շահերից, ԵՄ դիտորդական առաքելությունը քաղաքացիական առաքելություն է, այն որևէ մեկի դեմ ուղղված չէ, այն այստեղ է՝ իրականացնելու բացարձակապես դիտորդական առաքելություն, ֆիքսելու այն իրավիճակը, որ կա ՀՀ սահմաններին, խնդրում եմ այստեղ աշխարհաքաղաքական զարգացումներ չտեսնել»։
Նա նաև վստահեցրել է. «Հայաստանն իր դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ կարողացել է պայմանավորվել ԵՄ գործընկերների հետ, որ առաքելությունը երկարացվի, սա բխում է բացառապես ՀՀ շահերից»։

Наблюдательная миссия ЕС ни против кого не направлена. Артур Ованнисян
Секретарь фракции "Гражданский договор" НС Артур Ованнисян в ходе парламентских брифингов коснулся решения о размещении наблюдателей ЕС на армяно-азербайджанской границе.
По его словам, предпринимаемые властями шаги исходят из государственных интересов РА. "Власти Республики Армения действуют в интересах государства Республики Армения, наблюдательная миссия ЕС является гражданской миссией, она ни на кого не направлена, она здесь для того, чтобы осуществлять абсолютную наблюдательную миссию, фиксировать действия , происходящие на границах Республики Армения, пожалуйста, не ищите здесь геополитического подтекста».
Он также заверил. «Благодаря своим дипломатическим усилиям Армения смогла договориться с партнерами из ЕС о продлении миссии, это исключительно в интересах Армении».