Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-ամյակի առթիվ: Այս մասին  հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ձեզ եմ հղում ջերմագին շնորհավորանքիս խոսքերն Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Բազմադարյա արմատներ, հարուստ պատմություն և ավանդույթ ունեցող հայ-իրանական ջերմ և բարեկամական հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեր երկու երկրների համար։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ է՝ ականատեսն ենք երկկողմ անշեղ և կայուն համագործակցության։
Համոզված եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում թրծված հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն ապագայում առավել մեծ նվաճումներ կգրանցեն՝ ի բարօրություն Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և արևշատություն»:
Իմ ջերմ ու անկեղծ մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն բազմադարյա պատմության և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված հայ-իրանական աննկուն հարաբերությունները։
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք նոր մակարդակի հասցնել միջպետական փոխգործակցությունը, որի բազմոլորտ օրակարգն առավել կընդլայնվի՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարօրության և մեր երկրների անվտանգության։
Մեծապես կարևորելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատման ու ամրապնդման շուրջ մեր պատկերացումները՝ վերահաստատում եմ նախորդ տարի իմ՝ Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Հայաստան այցելելու Ձեզ հասցեագրված պաշտոնական հրավերը։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ կայուն խաղաղություն»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание духовному лидеру и президенту Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания Верховному лидеру Исламской революции аятолле Али Хаменеи и Президенту Исламской Республики Иран Сейеду Эбрагиму Раиси по случаю 44-й годовщины победы Исламской революции. Об этом сообщает управление информации и общественных связей правительства РА.
В послании, адресованном Верховному лидеру Исламской революции, говорится:
"Ваше Высокоблагородие,
Сердечно поздравляю вас с 44-й годовщиной победы Исламской революции.
Армяно-иранские теплые и дружеские отношения, имеющие многовековые корни, богатую историю и традиции, имеют особое значение для двух наших стран.
Прошло более трех десятилетий с момента установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран, и мы являемся свидетелями устойчивого и стабильного двустороннего сотрудничества.
Уверен, что армяно-иранские дружеские отношения, выращенные в атмосфере взаимного уважения и доверия, в будущем принесут еще большие успехи на благо народов Армении и Ирана.
Пользуясь случаем, желаю вам крепкого здоровья и много солнечного света».
В направленном Эбрахиму Раиси поздравительном послании, в частности, говорится:
Шлю свои теплые и искренние пожелания Вам и дружественному народу Ирана по случаю 44-й годовщины победы Исламской революции.
Армяно-иранские отношения, основанные на многовековой истории и взаимном уважении, имеют особое значение для Республики Армения.
Уверен, что в результате совместных усилий нам удастся вывести на новый уровень межгосударственное сотрудничество, многосекторальная повестка которого будет еще более расширена на благо благосостояния двух дружественных народов и безопасности наших стран.
Придавая большое значение нашему пониманию установления и укрепления регионального мира и стабильности, подтверждаю адресованное Вам официальное приглашение посетить Армению во время моего визита в Тегеран в прошлом году.