«Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված է համագործակցության բազմոլորտ օրակարգ»․ Մհեր Գրիգորյան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում շնորհավորական ուղերձ է հղել: Փոխվարչապետը մասնավորապես ասել է.
«Ողջունում եմ բոլոր ներկաներին և սրտանց շնորհավորում հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ: Իսլամական հեղափոխությունը, հաստատելով ժողովրդի իշխանությունը, նպաստել է Իրանի յուրօրինակ հեղինակությանը, ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս:
Հայ և իրանցի ժողովուրդները, ապրելով միևնույն տարածաշրջանում, միմյանց փոխկապակցված են պատմամշակութային կուռ թելերով: Վաղ ժամանակներից մեր երկու ժողովուրդների միջև ձևավորվել են մշակութային սերտ առնչություններ, որոնք շարունակում են թե՛ հայերիս և թե՛ իրանցիների կենցաղի, վարք ու բարքի, բազմաթիվ կոթողների և հարուստ մշակութային ժառանգության բնութագրիչ յուրատիպ հատկանիշը լինել:
Մեր երկու երկրները, անցնելով պատմության բազմադարյա քառուղիներով և տարբեր փորձություններով, այսօր աշխարհին են ներկայանում որպես քրիստոնեության և իսլամի օրինակելի երկխոսությամբ և փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում համագործակցող պետություններ։
Հարգելի՛ ներկաներ, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն առաջիններից էր աշխարհում, որ ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը: Եվ մեծ ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 31 տարիների ընթացքում մեր հարաբերություններն ընթացել են զարգացման վերընթաց ուղիով: Հայաստան-Իրան հարաբերությունները այսօր էլ դինամիկ զարգացում են ապրում, և լիահույս ենք, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի կընդլայնենք երկու երկրների միջև փոխգործակցության օրակարգը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերությունների ապագայի մեր տեսլականը լավագույնս արտացոլված է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրում: Լիահույս ենք, որ երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ համագործակցության էլ ավելի խորացման ու ամրապնդման մեծ խթան կհանդիսանան։
Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված է համագործակցության բազմոլորտ օրակարգ: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք մոտ ապագայում ընդլայնել միջպետական համագործակցությունը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության և տարածաշրջանային կայունության ամրապնդման:
Մեզ համար Իրանը մինչ օրս եղել և մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, ով իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը: Կրկին շնորհավորում եմ Իրանի իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ բարօրություն»:

«Между Арменией и Ираном установлена ​​многосекторальная повестка сотрудничества». Мгер Григорян
Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в мероприятии, организованном по случаю Национального дня Исламской Республики Иран, 44-й годовщины победы Исламской революции, в ходе которого направил поздравительное послание. Вице-премьер, в частности, сказал:
«Приветствую всех присутствующих и сердечно поздравляю нашего соседа и друга с национальным праздником Исламской Республики Иран, 44-й годовщиной победы Исламской революции. Установив власть народа, Исламская революция способствовала созданию уникальной репутации Ирана как в регионе, так и за его пределами.
Армянский и иранский народы, проживающие в одном регионе, связаны между собой прочными историческими и культурными нитями. Между нашими двумя народами с давних времен сложились тесные культурные связи, которые продолжают оставаться уникальной чертой образа жизни, поведения и нравов как армян, так и иранцев, а также их многочисленных предков и богатого культурного наследия.
Наши две страны, прошедшие через многовековую историю и различные испытания, сегодня предстают перед миром как государства, сотрудничающие в образцовом диалоге между христианством и исламом, в атмосфере взаимного уважения и доверия.
Уважаемые присутствующие, Исламская Республика Иран одной из первых в мире признала независимость Республики Армения. И мы можем с большой радостью констатировать, что наши отношения шли по восходящей траектории развития в течение последних 31 года с момента установления дипломатических отношений. Армяно-иранские отношения и сегодня динамично развиваются, и мы очень надеемся, что совместными усилиями еще больше расширим повестку дня взаимодействия двух стран.
Наше видение будущего отношений с Исламской Республикой Иран лучше всего отражено в программе правительства Республики Армения на 2021-2026 годы. Мы искренне надеемся, что политический диалог на высоком уровне между двумя странами станет большим стимулом для дальнейшего углубления и укрепления двустороннего сотрудничества.
Между Арменией и Ираном установлена ​​многосекторальная повестка сотрудничества. Уверен, что в результате совместных усилий мы сможем в ближайшее время расширить межгосударственное сотрудничество на благо благополучия двух дружественных народов и укрепления региональной стабильности.
Для нас Иран был и остается особым партнером, который своей взвешенной политикой способствует установлению мира и укреплению стабильности в регионе. Еще раз поздравляю Иран с 44-й годовщиной победы Исламской революции и желаю добра дружественному народу Ирана».