Տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Խաչատուրյանի հանդիպումը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Իր խոսքում Հանրապետության նախագահը նշել է. «Պարոն վարչապետ շնորհակալություն մեր հերթական հանդիպման համար: Նախորդ հանդիպումից հետո խնդիրներ ենք լուծել, բայց այս բարդ ժամանակներում երևի պետք է մենք պատրաստ լինենք անակնկալների, ցավոք սրտի: Այդ առումով, շատ կարևոր է, որ կառավարությունը շարունակում է իր նախատեսած ծրագրերի իրականացումը:
Ուզում եմ ասել, որ հետևելով կառավարության աշխատանքին, դա շատ կարևոր հանգամանք եմ համարում: Այսինքն՝ կառավարությունն իր 2021-2026 թթ ծրագրերի շարունակականությունն է ապահովում: Մեկ կարևոր հանգամանքի վրա եմ ուզում ուշադրություն դարձնել: Դուք անընդհատ ասում եք ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների և պետական ինստիտուտների մասին: Երևի մեր պետության մեջ ամենամեծ բացթողմն այս 30 տարիների ընթացքում դա է եղել, որ մենք այդպես էլ չենք կարողացել կամ չենք ուզել դա անել տարբեր շարժառիթներից ելնելով, հակառակը՝ նույնիսկ առանձին դեպքերում՝ ավելի լավ էր, որ այդ բարեփոխումները, որոնք ուղղված էին պետական ինստիտուտների կայացմանը՝ չանեին:
Այն աշխատանքները, որոնք կատարվում են 2018 թվականից հետո, որոնք միտված են նոր պետական ինստիտուտների ձևավորմանը, շատ դեպքերում դժվարությամբ են առաջ գնում, որովհետև նախկինում արմատավորված այդ վատ ավանդույթները դժվար է փոխել: Նախորդ մեր հանդիպմանը մենք խոսում էինք սահմանադրականության, դատական համակարգի մասին, կարծում եմ, որ Դուք շատ ավելի լավ եք պատկերացնում և գնահատում վիճակը և ամենաշահագրգիռը Դուք եք և կառավարությունը: Համոզված եմ, որ այդտեղ մենք հաջողություն կունենանք:
Մեկ դիտարկում ևս: Ուզում եմ անձամբ Ձեզնից շնորհակալություն հայտնել երկրաշարժի հետ կապված Ձեր մոտեցման համար, նաև կառավարությանը: Նկատի ունեմ մեր հարևան երկիր Թուրքիային և՛ ցավակցություն հայտնելու, և՛ օգնության պատրաստակամություն հայտնելու համար: Նաև մեր բարեկամ Սիրիայի նկատմամբ ցուցաբերած վերաբերմունքի համար: Իրականում երկու երկրներում էլ դա գնահատվել է, Սիրիայում առանձնատուկ գնահատանքի է արժանացել: Կարծում եմ, որ մենք այլ կերպ չէինք կարող վարվել, որովհետև Սպիտակի երկրաշարժի վերքերը դեռևս թարմ են մեր հիշողություններում, և բացի այդ, դժբախտություն էր տեղի ունեցել մեր հարևան երկրում, մենք այլ կերպ չէինք կարող վարվել: Ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև այդ որոշումների համար»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ մեծարգո պարոն նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար, և շնորհակալ եմ ընդունելության համար: Իհարկե, մենք բազմիցս քննարկել ենք ամենատարբեր հարցեր և մեր մոտեցումը շարունակում է մնալ այն, որ ընդհանրապես մեր առջև ծառացող մարտահրավերներին մեր արձագանքը պետք է լինի ոչ միայն սիմետրիկ, այլև ասիմետրիկ: Ասիմետրիկ ասելով նկատի ունեմ հետևյալը, որ ընդհանրապես, ցավոք, այսօր այնքան շատ են պրոբլեմները, որ մեզ անընդհատ կարող են մտցնել այս պահի, այս րոպեի, այսօրվա խնդիրները լուծելու ռեժիմի մեջ, ինչն անհրաժեշտ է:
Բայց մյուս կողմից շատ կարևոր է երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման և ռազմավարական բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելը՝ սկսած կրթական ոլորտից, շարունակած առանց բացառության բոլոր ոլորտների: Մեր հիմնական նպատակն այն է, որ պետությունը, պետական համակարգը շարունակի արդյունավետ աշխատել անկախ անձերից: Բոլոր դեպքերում մարդու նշանակությունը և դերը շատ մեծ է, բայց այնուամենայնիվ այդ համակարգը պետք է մարդուն, պաշտոնյային անընդհատ մղի, դրդի, նաև որոշակիորեն պարտադրի կառուցողական աշխատանք:
Այս առումով, պիտի առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեմ Ձեզ կառավարության գործունեությանն աջակցելու համար, որովհետև այս բարեփոխումների օրակարգն, ըստ էության, հնարավոր չէ իրականացնել առանց Հանրապետության նախագահի աջակցության: Մենք այդ աջակցությունը տեսնում ենք, զգում ենք և դա չափազանց կարևոր է:
Դուք նշեցիք Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի մասին: Շնորհակալ եմ, որ այդպես եք վերաբերվում կայացրած որոշումներին, որովհետև, այո, իսկապես շատ մեծ աղետ է տեղի ունեցել և լինել անտարբեր այդ ամենի նկատմամբ՝ ուղղակի որևէ կերպ հասկանալի չէր կարող և չի կարող լինել: Մանավանդ այն համատեքստում, որ ես այդ մասին նաև Ամանորյա ուղերձում նշեցի, որ եթե ուզում ենք մեր պետության հարատևությունն ապահովել՝ պետք է աշխատենք մեր հարաբերությունների որակը փոխել շատ ուղղություններով, բայց առաջին հերթին մեր տարածաշրջանում, որովհետև անկախ ամեն ինչից մենք այստեղ ենք, և մեզ շրջապատող երկրները, մեր հարևան երկրներն էլ են այստեղ:
Մենք առաջին հերթին պիտի աշխատանք տանենք այդ հարաբերությունների որակը փոփոխելու ուղղությամբ, իհարկե, հասկանալով՝ մենք այդքան միամիտ չենք, որ մտածենք, որ դա միայն մեզնից է կախված: Իհարկե, մեզնից չէ կախված և մենք ոչ մի հանգամանք չենք մոռանում:
Խնդիրն այն է, թե մենք ինչ ուղղությամբ ենք ուզում դասավորել կամ գործադրել մեր ջանքերը: Շատ կարևոր է, որ այս բոլոր հարցերը հաճախ ենք քննարկում: Կարծում եմ՝ շատերը գիտեն, որ մենք ոչ միայն պաշտոնական ֆորմատներով ենք հանդիպում, այլև ոչ պաշտոնական: Կա ըմբռնում, ներդաշնակություն և Հանրապետության նախագահի կողմից աջակցությունն իսկապես շատ կարևոր է, շնորհակալ եմ դրա համար»:

The meeting between Prime Minister Pashinyan and President Khachaturyan took place (VIDEO)
In his speech, the President of the Republic stated: "Mr. Prime Minister, thank you for our regular meeting. We solved problems after the previous session, but we should be prepared for surprises during these difficult times. In that sense, the government must continue to implement its planned programs.
Following the work of the government, I consider a significant circumstance. In other words, the government ensures the continuity of its 2021-2026 programs. I want to point out one crucial situation. You keep talking about institutional change and state institutions. Perhaps the most significant gap in our state during these 30 years was that we could not or did not want to do it due to various motives; on the contrary, even in individual cases, it was better than those reforms, which were aimed at establishing state institutions, they wouldn't do it.
In many cases, the works carried out after 2018 aimed at forming new state institutions go forward with difficulty because it is difficult to change those bad traditions rooted in the past. At our previous meeting, we talked about constitutionality and the judicial system; you have a much better understanding and assessment of the situation. The most interested are you and the government. I am sure we will be successful there.
One more observation. Thank you personally for your approach to the earthquake and the government. I express our condolences and willingness to help our neighboring country Turkey. Also, for the treatment of our friend Syria. It was appreciated in both countries; it was especially appreciated in Syria. We could not do otherwise because the wounds of the Spitak earthquake are still fresh in our memories, and besides, there was a tragedy in our neighboring country; we could not do otherwise. I want to thank you, especially for those decisions."
In his turn, Prime Minister Pashinyan noted. "Thank you, honorable Mr. President; I am glad to see you, and thank you for the reception. Of course, we have discussed many different issues many times. Our approach continues to be that our response to the challenges we face should be symmetrical and asymmetrical. By asymmetric, I mean the following: unfortunately, today, there are so many problems that we can constantly be put into the mode of solving the problems of this moment, this minute, today, which is necessary.
But on the other hand, it is essential to advance the agenda of long-term strategic planning and strategic reforms, starting with the education sector and continuing without exception in all industries. Our main goal is that the state and the state system continue to work efficiently, independent of individuals. In all cases, the importance and role of a person are very significant. However, still, this system must constantly push, motivate, and to a particular extent, force a person, an official, to do constructive work.
In this regard, I would like to thank you especially for supporting the government's activities because these reforms' agenda can only be implemented with the support of the President of the Republic. We see that support, we feel it, and it is essential.
You mentioned the catastrophic earthquake in Turkey and Syria. Thank you for treating the decisions you made that way because, yes, there was a colossal disaster, and to be indifferent to it all simply could not and cannot be understood in any way. Especially in the context that I also mentioned in the New Year's address that if we want to ensure the permanence of our state, we must work to change the quality of our relations in many directions, but first of all in our region, because regardless of everything, we are here. The countries around us, our neighboring countries, are also here.
First of all, we should work on changing the quality of those relations, of course, understanding that we are not so naive as to think that it depends only on us. Of course, it does not rely on us; we remember any circumstance.
The problem is in what direction we want to direct or direct our efforts. We must discuss all these questions often. Many people know that we meet in official formats and informally. Understanding, harmony, and support from the President of the Republic are fundamental; thank you for that."