Radar Armenia-ի գրավոր հարցերին պատասխանել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Անն Լույոն՝ անդրադառնալով Ֆրանսիական զարգացման գործակալության ներկայացուցչության հաստատմանը Հայաստանում։
- Կարո՞ղ եք հստակ ժամկետներ նշել, թե երբ է բացվելու Ֆրանսիական զարգացման գործակալության մասնաճյուղը Հայաստանում։
- ՖԶԳ-ի գործունեությունը Հայաստանում սկսվել է 2012 թվականին և համակարգվում է Թբիլիսիում տեղակայված Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գործակալության կողմից: 2022 թվականի դեկտեմբերից ի վեր Երևանում մշտական ներկայացուցչի ներկայությունն ամրապնդել է տեղում ՖԶԳ-ի գործունեության իրականացումն ու մշտադիտարկումը։ 2022 թվականի մարտին ուժի մեջ է մտել ՖԶԳ-ի և Հայաստանի կառավարության միջև ստորագրված միջկառավարական համաձայնագիրը, որը սահմանում է երկրում ՖԶԳ խմբի գործունեության իրավական դաշտը։
- Ի՞նչ ոլորտային համագործակցություն է նախատեսվում։
- ՖԶԳ-ն աջակցում է ՀՀ կառավարությանը ջրի և ոռոգման, գյուղական շրջանների զարգացման, էներգետիկայի, էներգաարդյունավետության և պետական ֆինանսների կառավարման ոլորտներում իր առաջնահերթությունների իրականացման հարցում: Մասնավոր հատվածին նվիրված «Պրոպարկո» (Proparco) դուստր ձեռնարկությունն աջակցում է ՀՀ ֆինանսական ոլորտին՝ ի թիվս բանկերի և միկրոֆինանսական հաստատությունների, թիրախավորելով մասնավորապես ՓՄՁ-ներին և ֆերմերներին, ինչպես նաև արտադրական և ագրոպարենային համակարգի ձեռնարկություններին: «Expertise France»-ը` ՖԶԳ խմբի տեխնիկական համագործակցության գործակալությունը, համագործակցում է Հայաստանի հետ կառավարման համակարգի բարելավման նպատակով:
- Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալություն միջև կնքված վարկային համաձայնագրով ՀՀ կառավարությունն արդեն դիմե՞լ է վարկային միջոցներից օգտվելու համար։ Եթե այո, որքա՞ն վարկ է տրամադրվել։
- Հայաստանի և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրվել է 100 միլիոն եվրոյի չափով բյուջետային աջակցություն։ Ասիական զարգացման բանկի հետ համաֆինանսավորվող բազմամյա ծրագրի առաջին փուլը՝ վարկը, հնարավորություն կտա ամրապնդել պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը և զարգացնել դրամի և արժեթղթերի շուկաների ենթակառուցվածքը՝ միաժամանակ հաշվի առնելով կլիմայի փոփոխության մեղմացման և հարմարվողականության մարտահրավերները՝ կանաչ տնտեսությանն անցնելուն ուղղված ռազմավարական շրջանակի մշակման միջոցով։ Այս առաջին փուլն այժմ ավարտված է: Ընդհանուր նպատակն է աջակցել կայուն և ներառական աճին և Հայաստանի բնակչության կյանքի որակի բարելավմանը:

На письменные вопросы Radar Armenia ответила посол Франции в Армении Анн Луйо
На письменные вопросы Radar Armenia ответила Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Анн Луйо, касаясь темы открытия представительства Французского агентства развития в Армении.
- Можете ли вы указать конкретные сроки открытия филиала Французского агентства развития в Армении?
- Деятельность ФАР в Армении началась в 2012 году и координируется региональным агентством Южного Кавказа, расположенным в Тбилиси. С декабря 2022 года присутствие постоянного представителя в Ереване усилило осуществление и мониторинг деятельности ФАР на местах. В марте 2022 года вступило в силу межправительственное соглашение, подписанное между ФАР и правительством Армении, которое определяет правовые основы деятельности группы ФАР в стране.
- Какое отраслевое сотрудничество планируется?
- ФАР поддерживает правительство РА в реализации его приоритетов в области водоснабжения и ирригации, развития сельских районов, энергетики, энергоэффективности и управления государственными финансами. Proparco, дочерняя компания частного сектора, поддерживает финансовый сектор РА, в том числе банки и микрофинансовые организации, в частности, ориентируясь на  фермеров, а также производственные и агропродовольственные предприятия. «Expertise France», агентство технического сотрудничества группы ФАР, сотрудничает с Арменией для улучшения системы управления.
- Правительство РА уже подавало заявку на использование кредитных средств по кредитному договору, подписанному между Республикой Армения и Французским агентством развития? Если да, то какой кредит был предоставлен?
- 17 ноября 2022 года между Арменией и Французским агентством развития было подписано соглашение о бюджетной поддержке в размере 100 миллионов евро. Первая фаза многолетнего проекта, софинансируемого Азиатским банком развития, кредита, позволит повысить эффективность управления государственными финансами и развить инфраструктуру драмового и фондового рынков, принимая во внимание вызовы изменения климата, смягчение последствий и адаптация посредством разработки стратегических рамок перехода к «зеленой» экономике. Этот первый этап завершен. Общая цель – поддержать устойчивый и инклюзивный рост и улучшить качество жизни населения Армении.